clown

Aiptasia

66 posts in this topic

Aiptasia benim gibi herhalde birçoğumuzun sorunudur. Ciddi ciddi neler yapılabilirleri tartışır ve çözüm yollarını paylaşırsak sevinirim.

Aiptasia için temel kontrol yöntemlerini yazayım, üremesi üzerine detaylı konuşmakta fayda var. bir biyolog olsa iyi olurdu bu aralar herkesten sporları kayalarda kalıyor, istediğiniz kadar kaynatın, kurutun yaşamaya devam eder gibi garip cümleler duyuyorum. bunu ben denedim 2 farklı akvaryumda 2 farklı kaya ile. biri 10 gün, diğeri 6 gün kurumaya bırakıldı. birisi 1 sene oldu, ne o kayada ne de o akvaryumda hala tek bir aiptasia yok. diğeri 6-7 ay oldu kayada yok yine. şans mı üzerinde durmak iyi olur.

bunun dışında joes juice çok kullandım. eğer bunu kullanırken yakından bakma şansını bulursanız kolların ayrıldığını ve bir solucan gibi ortamdan uzaklaştığını görürsünüz, bunlarla yeni bireyler oluşuyor. bunun gibi kimyasal yöntemlerin işe yaradığını görmedim.

en etkili yöntem tabii ki doğal yöntemler. ancak burada da sıkıntılar var. potansiyel tüketicisi bir balık aiptasia dışında başka canlıları da tüketebiliyor ya da hiç dokunmayabiliyor ve o balık sudan çıkınca aiptasia yine devam ediyor. sürekli böyle bir canlı barındırma şansı yakalamak önemli.

Berghia bizde bulunmuyor, aiptasia bitince o da açlıktan ölüyor. Kelebek balıkları, karakteristik dokunmayabiliyor ya da başka mercanları da götürebiliyor. Peppermint çok nazik bir canlı, avcısı çok ve yine bulmak zor.

Doğal avcıları (yaygınlar)

Berghia Nudibranch (Berghia verrucicornis)

Peppermint Shrimp (Lysmata wurdemanni)

Klein's Butterfly (Chaetodon kleini)

Copperband Butterfly (Chelmon rostratus)

Longnosed Butterfly (Forcipiger flavissimus)

Kimyasal yöntemler (yaygınlar)

Kalkwasser

Sodium Hydroxide (NaOH)

Joes Juice, Elimi-Aiptas, Aiptasia-x vb

Glass anemone diye de geçer. eşeyli ve eşeysiz üreme yapar. eşeysiz (asexual) üreme de ayaklar ayrılarak yeni bireyler oluşturur. ayrılmadan 1-2 hafta sonra ağızları ve tentekülleri oluşmaya başlar. bu şekilde yayılma genellikle az ışık, rahatsız edilme, strese girme gibi durumlarda görülür. zooxanthellae sahiptir, düşük nutriente sahip sularda üreme daha yavaş olur.

eşeyli üremede hücrelerini yayar (bu bahsedilen spor salma herhalde).

wikipediaya göre eşeyli üremede yumurtlamayla suya üreme hücreleri (gamet) bırakılır, suda döllenme gerçekleşir. sonuç olarak zigotlar (döllenmiş yumurtalar) yüzen larvalar olarak biryerlere tutunur burada da metamorfoz gerçekleşir.

Acaba bu sporlarını salmasına karşılık UV filtre veya ozonizer in faydası var mıdır ? öldürebilir mi ?

yoksa gördüğümüz yerde haklıyoruz da spor salması başa çıkması zor bi durum...

Ben şahit olduğum olayı anlatayım.Arkadaşımın tankında 3-5 tane vardı ,müdahele etme karıştırdıkça ürüyorlar dedim.

Ca. sıktı,sıcak su sıktı,bilmem ne yaptı.

Şimdi aptasia tarlası var hemde kumda bile çıkmaya başladılar.

Herkes bir yöntem uyguluyor ama ,sanırım en doğrusu olduğu taşı,kayayı neyse onu oradan atmak,yada dışarıda kurutmak.

Birde bulunduğu kayanın önüne küçük bir taş parçası koyuyorlarmış,oda o taş parçasına geçiyormuş.

Malum arkadaşın hakkında rivayet çokta,sanırım bir akvaryum efsanesi olarak kalacak.

Benim tankımda 2 tane var.1 TL. kadarlar.

Hiç ellemiyorum onlarda,bende,canlılarımda mutlu bir şekilde yaşıyoruz.

Selamlar..

Bir forumda, video olarak gördüğüm yöntemde, aiptasia olan kayayı dışarı çıkartıp aiptasia'yı çakmakla yakıyorlardı.

ben de 2-3 sene 1 taneyle gittim. taban kayasındaydı çıkartamadım. hiç de rahatsız etmedim. sonra birden sayı oldukça artmıştı :)

Aiptasia çok iri olmadığı taktirde ve şayet yerse peppermint çok iyi dağatmadan tüketiyor.

Kelebek balıkları büyüklere bir şey yapamıyor yediklerinin de parçalarını sağa sola atıyor.

Ciddi ciddi tartışmısınız, ben amatör ve bir miktar saçma olsa da kullandığım yöntemi yazayım. Aldığım fraglarla ufak tefek geliyor, hatta bir lps nin gövdesinde de vardı. Dışarı çıkabiliyorsam kayayı vs.. çıkartıp üzerine japon döküyorum deliğini kapatıyorum. Yakın zamanda da epoxy ile tıkamaya başladım. Epoxy su altında da yapıştığı için büyük kayalara uygulanabilir. Baya bir aipstia geldi dışarıdan, kısa sürede çoğalan da oldu ama hiç ciddi aipstia sorunu yaşamadım. Daha doğrusu bu şekilde tıkadıktan sonra 6ay geçse de yeni çıkan bişey olmadı, ölüyorlar sanırım delikte kalıp.

Bir forumda, video olarak gördüğüm yöntemde, aiptasia olan kayayı dışarı çıkartıp aiptasia'yı çakmakla yakıyorlardı.

bende alev makinasıyla yaktıklarını seyretmiştim.

IMG_0334.jpg

Aipstia değil ama 24V dc veriyor iki kutuptan majanoya. Şoku yiyen anemon ölüyormuş. Adam nasıl bıkmışsa artık ;D

Peppermint Shrimp reef safe mıdır? Aiptasia bitince ne yer bu karidesler. Balıklar bu karidesleri yemiyor mu?

Bende yayılma riskini alıp sirke ile yok ediyorum, sirke ne kadar keskin olursa o kadar etkili oluyor. Sirke ile öldürmeye başladığımdan beri çoğalma olmadı hatta azalma oldu.

Sirke ile öldürürken bir yandan sifonlama yapılırsa daha az riskli oluyor.

Aipstia değil ama 24V dc veriyor iki kutuptan majanoya. Şoku yiyen anemon ölüyormuş. Adam nasıl bıkmışsa artık ;D

Elektroşok enteresanmış <_<

AİPTASİA ile ilgili metod geliştiren varsa paylaşırsa sevinirim:D

kökünü kurutmasada chelmon gibi avcılar fiziksel rahatsızlığından kurtarıyor. en güzel yöntem bu herhalde.

aslında tank da var 1 chelmon num ama ben seyrederken görmediğim dokunduğunu:)

yeniyse belki yemiyordur. azalma varsa eğer sebebi chelmondur.

Yüksek magnezyum değeri deneyen oldumu acaba? Bir sürü ilacı var (kişisel olarak hiçbirine inanmıyorum) fakat bu canlı ile uğraşmak adamı yorar, yok şırıngaya ilacı ver onu sok akvaryuma öldür ile uğraşılıp vakit kaybedilmez boş yere o yüzden sordum yüksek mg değeri deneyen oldumu diye.

mg degerimi istemeden 1600 e kadar yükseltmişim.2 hafta once birinden aldıgım kayalarda aptasia varmış.dün farkettim o kayalardan başka hiçbir yerde yok çıkardım bende kayaları.yuksek mg nın 1600 e kadar aptasiaya etkisi olacagını sanmıyorum

Arkadaşlar Selam

Benden duymuş olmayın ama :)): Ekstrem Akvaryum 08/11/2010 tarihinde Aiptasia ya süper bir çözüm getirdi... Gerçek pepermint shrimp (Pepermint shrimp i ben gözlerimle aiptasia yerken gördüm ) şu an tanklarında dolaşmakta. Hücuuuuummmmmm :D

evet arkadaşlar dün iyice kontrol ettiğimde bir kaç tane olan aiptasi dan eser kalmamış maşallah. sanırım chelmon hepsini hüpletmiş. acaba yeniden çıkarsa batikon enjekte edip şırıga ile kalan parçaları sifonlamak çözüm olabilirmi? deneyen varmıdır?