loving

Akvaryum / Nem Oranı Ve Rutubet

21 posts in this topic

Arkadaşlar merhaba çok büyük bir sorun ile karşı karşıyayım akvaryumun olduğu odanın dış cephe duvar kısmı simsiyah oldu çürümüş gibi yani rutubet ve akvaryumu odaya almadan önce böyle bir şey yoktu fakat oda kapısı genelde kapalı duruyor köpeğim içeri girip etrafı dağıtmasın diye bunun sebebi varolan nemin oda dışına çıkamadığı yada havalandırılmadığı için duvarlarda rutubete sebep olmasımıdır ? yada başına bu tarz bir olay gelen hobici arkadaşlar varmıdır ? sormak istiyorum ...

1 person likes this

aynı sıkıntı şuan benim odamdada mevcut oda camına şu dönen pervane sisteminden taktırdım belki onun etkisi olur..Birde benim akvrayumu tuzlu suya çevirmeden önce üstü kompile 10m camla kapalıydı bukadar rutuben nem yapmıyordu şuan askı sistem Ps kullandığımdan tek parçasını kapatamıyorum akvaryumun üstünün rutubet bayada bir yoğunlaştı..

Evet bende öyle üstü açık tatlı su döneminde benimde buhar camı vardı ama kaldırdım ve mobilyanın arka sırt kısmı açık bende üstü kapasam alttan buharlaşıyor her türlü çıkıyor o buharlaşan tuzlu su açıkçası.

Çözüm önerisi olan arkadaşlar ?

Ben akvaryumun bulunduğu odayı yaz-kış sabah & akşam 15 er dk havalandırıyorum. Odaya sönmemiş kireç (kireç taşı) koyarsanız nemi emer.

Tek yaşanlar için malesef sorun benim gibi .. sabah 10'da çıkıp akşam 10'da gelince insan :)

Böyle bir imkanı olmuyor .. Ama kireç taşını mutlaka deneyeceğim ? kaç adte koymak lazım oda büyük bir kaç kilo mu almak lazım :D

Sönmemiş kireç olacak, taş kireç yani. Ne kadar fazla koyarsanız o kadar fazla emer. Bir leğene koyup odaya koyun kireçleri. Onlar su emip doydukça toz haline gelecekler. Komple toz olunca atar yenisini koyarsınız.

Nem emen cihazlar var mı duydunuz mu hiç ? Nemi sıfıra indiren ..

Bende de olmuştu köşeler simsiyah.Yapmak istersen cam sil fışkırtma tabancası yada çiceklere su fışkırtma tabancasına çamaşır suyu koyup oralara sıkman.Eskisi gibi olur ,ama sakın silme tabi sıkarken kende üstüne yada sıçrarsa mobilyaların üstüne kötü bir örtü ört, gözlerinide koru.

Saygılar...

Benim odada yağmur yağıyor :D bildiiğiniz hava durumu sunucam odada :D bugun hava az yağmurlu falan diye :D param olunca nem cihazı alıcam :)

oda ısınmıyorsa mutluka nem olur, bu kaçınılmaz eger odayı akvaryumun ısısıyla bir tutarsınız sorun kalkar

Sorunu nem alma cihazıyla giderebilirsiniz .

Çin mallarına bakmayın. Drenaj hortumu bağlayabileceğiniz cihazlar olsun yoksa zırt pır haznesinde biriken suyu dökmek zorun da kalırsınız .

Küfler belli bir zaman sonra oda içinde birçok eşyanızı kaplayacaktır spor salıp çoğalacaklardır çoğalması insan sağlığı açısından tehlikeli olabilir geç olmadan önlemini alın.

Nem alma cihazları olarak mobil tip klima sistemlerindende düşünebilirsiniz. Hemen hemen aynı ebatlara sahip oldugundan dolayı nem alma özellikleri ile yanı sıra klima olarakta kullanılabilmektedir.

Çok güzel bir sistemmiş zafer bey . Özellikle klima olarak kullanılabilmesi büyük bir artı. Ayrıca fiyatı da uçuk deyil +1

Şirkette 5 6 yıldır kullanıyoruz biz yaz sezonunda özellikle cok + sı olan bi sistem nem alma özelliği ile

oda sıcaklığınla akvaryum sıcaklığı aynı olursa nem olmuyor bende işi kılima ile çözdüm 24 saat açık bir ay oldu bakalım elektirik faturası ne gelecek :)

oda ısısı akvaryum ısısından daha düşük olursa ne olur

oda ısısı akvaryum ısısından daha fazla olursa ne olur

Nem alma cihazi aldim. Delonghi des16w. İlk gun nemi %63 e çekti. Bugün ise nemi 57-58e sabitlemeyi basardi. Cihaz 0.2kw yiyor saatlik. 24 saat calisirsa aylik 60tl eder elektrik parasi. Kis aylarindan sonra kapi cam acar hale gelene kadar yapacak yok sanirim.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi