SCUBA

Potasyum/strontium

Bu konuda 31 ileti var

Uzun zamandır kafamı kurcalıyor bu konu?Kimisi gerek yok derken kimisi olmazsa olmaz diyor.Bu arada yanlış anlaşılma olmaması adına yoğun sps tankları için soruyorum.

Sadece haftalık su değişimi ile bu elementler karşılanabilirmi?Olmazsa olmazmıdır?Dozlaması nasıl yapılır?(günlük-haftalık)Eksikliğini nasıl anlayabiliriz test yapmadan?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

deneyin kontrollü şekilde faydasını görürseniz devam edersiniz. strontium gereksiz ama potasyumda fark görebilirsiniz belki. ben kendi adıma acro tankına hiçbirşey girmiyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar, düzenli olarak su değişimi yaptığınızda ve dozajlama ile kh mg ca ve ib girdiğinizde ve bunu düzene oturttuğunuzda ek olarak inanın bir şeye ihtiyaç yok... Ben ne zaman kurcalarsam işte o zaman dengeler şaşıyor, ya da ben beceremiyorum :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sizlerle aynı fikirdeyim bende bir ara kz ürünlerine merak sardım tankı tabiri caizse çorba ettim sonrasında baktım artıdan çok eksisi var herşeyi kestim.

Peki genel anlamda bizlerdeki bu katkı ekleme biliçaltının sebepleri nelerdir?Gördüğümüz o muhteşem renkli tanklara aldanıp çoğunlukla sistemin diğer herşeyini gözardı edip kerameti katkılarda aramak ne kadar doğru?Duyduğuma göre KZ tuzda bu elementlerin veya minerallerin min.miktarlarda tutulduğu ve extra satılan katkılarla dengenin sağlandığı..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yunus, bence akıntın sağlam, değerlerin stabil, nitrat ve fosfat olması gerektiği kadar düşük ve düzenli olarak su değişimi yapıyor isen mineral eklemek yerine lamba kombinasyonları, aydınlatma süreleri ve mercanların yerleşim yerleri üzerine yoğunlaşmakta fayda var. Aydınlatma renklenme ve büyümeyi çok önemli şekilde etkiliyor. Bunun yanında fark edemediğimiz başka sebeplerden dolayı da mercanların keyifsizliği söz konusu. Mesela en son Selim'in uyarısı ile Özgür suyunda elektrik olduğunu fark etti.

Geçen gün sudaki bakır ve ağır metallerle ilgili ilginç bir yazı okudum. Tropik denizlerdeki bakır miktarı 0,25 pbb (part per billion) imiş. Yapılan testler sonucu sentetik tuz karışımlarında 7 pbb civarı bakır olduğu tespit edilmiş. Eklediğimiz katkılarda ve yemlerde de bakır olduğundan bahsedilmiş. Araştırmaya dahil olan tanklarda ki bakır miktarının 10 pbb- 80 pbb arasında oynadığı belirtilmiş. İnorganik bakır suya girdikten sonra çok hızlı bir şekilde sudaki organikler tarafından bağlanırmış. Şayet sisteme girilen bakır miktarı organiklerin bağlama kapasitesinin üstünde ise doku kayıpları ve keyifsizlik olabilirmiş. Ben suyumda ki bakır ve diğer ağır metal miktarını bilmiyorum. Siz? Her şey yolunda gözükürken hala renklenme ve büyümede bir problem varsa sebebi farklı şeylerde aramakta fayda var diye düşünüyorum.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

katkı manyaklığı ile ilgili bir yazı yazmıştım. dayanamıyoruz biz, bunlar hobinin şekerleri. ben daha yumuşak geçtim yoksa bunların tamamı gereksiz. spsde olay rutin, nutrient ve aydınlatmadadır. arada elektrik gibi, bozuk tuz gibi sorunlara sebebiyet veren gelişmeler oluyor sonra acaba strontium mı eksik vb demeye başlıyoruz. ama gerekli olduğunu düşünüyorsanız tabii ekleyebilirsiniz. veya deneyip fark varsa ona göre devam edebilirsiniz. ama eklemeden önce test ile durumu görün.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Doğru kullanıldıgında renklenme ve büyümede oldukça etkililer. Ama tabi temel parametreler olan sıcaklık tuzluluk ca mg kh no3 po4 değerleri olması gereken degerlerde stabil tutulabiliyorsa.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Stronsiyum katkısı kullanmanın gerekliliği tuza, su degisiklik sikligina, sisteme, kullanılan diğer katkılara, vb. etkenlere göre değişir. Kimi zaman gerekli iken kimi zaman zararlı bile olabilir. Ancak stronsiyum gereksiz demek doğayı inkar etmek olur. Önemli olan doğal ortamı en iyi sekilde taklit etmeye calismaktir. Su degerlerinde, aydınlatmada, akıntıda ve diger herseyde ...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

kaç kişi günlük tutuyor ? akvaryuma ne yaptıysak gün gün yazmalıyız. Yazmadığımızda benim şuan düşündüğüm gibi kara kara düşünüyoruz nerde yanlış yaptım diye. büyüme farkını günlük gözlemlediğim tankta şuan canlı yaşatamıyorum. Birbirine paralel birçok şeyi aynı anda deniyoruz ve sonucunu görmeden başka birşey daha.

günlük yapılan işleri ve canlıların gene durumunu günlük yazıp takip etmeliyiz.

İz elementlerin yeterli olduğunu testlerle doğruladığımız bir tuzu kullanıyorsak ve haftada %10 su değişimi yapılıyorsa bence de stabil kh - ca dengesi ve nutrient ilavesi yeterli oluyor.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

kaç kişi günlük tutuyor ? akvaryuma ne yaptıysak gün gün yazmalıyız. Yazmadığımızda benim şuan düşündüğüm gibi kara kara düşünüyoruz nerde yanlış yaptım diye. büyüme farkını günlük gözlemlediğim tankta şuan canlı yaşatamıyorum. Birbirine paralel birçok şeyi aynı anda deniyoruz ve sonucunu görmeden başka birşey daha.

günlük yapılan işleri ve canlıların gene durumunu günlük yazıp takip etmeliyiz.

İz elementlerin yeterli olduğunu testlerle doğruladığımız bir tuzu kullanıyorsak ve haftada %10 su değişimi yapılıyorsa bence de stabil kh - ca dengesi ve nutrient ilavesi yeterli oluyor.

Çok haklısınız Özgür Bey,

Bende sırf bu yüzden tüm herşeyi kestim sadece kh-ca ve nutrientle ilgileniyorum.Eklediğim zamanla şimdiki zaman arasında fark var ama bu fark iyi yönde..Belki ben beceremedim bilmiyorum,Herşeyi aynı anda dozlayınca suçluyu bilmek zor...Sadece şunu net söyleyebilirim eğer dediğiniz gibi izelementler tuzunuzda yeterli miktarda varsa extra birşey dozlanmasına gerek yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, tankımı otomatik dozlamada bırakıp, birine sadece yem at deyip bırakıp gittiğimde tankımın durumu benim bizzat ilgilendiğimden daha ii sonuç veriyor :)) sanırım fazla kurcalamak ii değil :))

Sent from my iPad using Tapatalk HD

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Haklı olabilirsiniz şartlar duruma göre değişebilir tabiki...

Ben kendi sistemimde harici katkı girişine gerek duymuyorum.(KALSİYUM-KARBONAT harici)Haftalık %12 su değişikliği ile eksilen izelementleri tamamladığımı düşünüyorum.

Eğer kullandığınız tuzda birşeyler eksikse tamamlamak için katkı girebilirsiniz tabi..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Galiba kimse kullanmıyor?Merak ettiğim gerçekten haftalık su değişimi ile bu veya benzeri izelementleri tamamlayabilirmiyiz?Eksik olduklarını mercanların hangi tepkisi ile görebiliriz?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yaklaşık 2 yıldır Ca reaktör kullanıyorum, katkı girmiyorum...

sorunlar ise genelde fosfat ve nutrient kaynaklı oluyor (tankı kurarken eski kumumu kullanmakta ısrar etmem birincil sebep)...

Strontium, Ca reaktör kullanmaya başlamadan evvelki dönemde nadir kullandığım bir element idi, tropic marin toz strontium katkısı kullanıyordum ama Kh ve kalsiyum dengesizlikleri oluşuyordu, bunu biraz danıştım, araştırdım, strontium dozlamasının kh dengesine etki ettiğini duydum bazı arkadaşlarımdan...Sonrasında zaten Ca reaktrö veya çoklu dozaj pompası kullanmadığımdan sistemim dengesizliğe zaten açık olduğu için strontium katkısını arşive kaldırdım, kullanırken olumlu etkisini gördüm mü ? hayır, olumsuz etkisini gördüm mü ? evet...

Belki tropic marin in strontium katkısı başka şeyler de içeriyordur, belki de üzerinde yazan dozajda dozlamak fazla geliyordur bilmiyorum, o aralar iodin ve strontium testlerim de mevcuttu ve değerlerde aşırılık hiç bir zaman görmedim buna rağmen, her eklemede kh ciddi dalgalanıyor, oturması 1 hafta sürüyordu...

Kullanmak faydalı yazan arkadaşlarımdan rica etsem, kh ve kalsiyumla stronsiyum arasındaki ilişki nasıldır ? (kaş yaparken göz çıkmasın diye), strontium değeri ne olmalıdır ? eksikliği nasıl anlaşılır ? fazla gelirse ne olur ? biraz bilgi paylaşabilir miyiz acaba ?

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Fotoğraf?

Fotograf derken ?

Reaktorun fotosu mu? Cekip eklerim bi ara...

Strontium hakkinda yazacaktik ? Temel elementlerle iliskisi, dengeyi nasil koruyoruz ? Eklerken digerlerini ne yapiyor ?

Tek basina katki olarak strontium dozlayan var mi? Tecrubeleri ne oluyor falan ?

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Doğayı taklit etmeye çalışıyoruz eyvallah ama bilinçsizce katkı girişi ile akvaryuma faydamızmı oluyor zararımızmı?Bu katkıların içinde tam olarak neler var bilemiyoruz.Akvaryuma kattığı yük getirisinden daha çok bence..Bence iyi bir tuz ile haftalık su değişimi çok daha doğal bir akvaryuma sahip olmamızı sağlayacaktır.

yurtdışında bağımsız kişi veya kurumlar tuzların değerleri hakkında testler-karşılaştırmalar yapıyor,keşke bizdede böyle bir uygulama olsa bizde neyin doğru neyin yanlış olduğunu daha net bilelim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yüklü bir sps tankında ayda yüzde 20 su değişimiyle asla eksilen elementleri tamamlayamazsınız. Bir kişi kendisi başarlı olamadı diye bir elementi gereksiz ilan etmemeli bence , "ben beceremediğim için artık kullanmıyorum" derse ona lafım olmaz. Bir elementin doz aşımı bazen eksik olmasından fazla zarar verebilir. Değeri bilmeden katkı kullanımı risklidir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kullanılan bir katkı grubu içerisinde strontium ihtiva eden modeli kullanan eminim vardır,

Hatta çoğu balling set içerisinde strontium ihtiva eden ürün var.

Ararsanız yemlerde de bulursunuz, yeni hazırlanan tuzlu suda da denizdeki seviyenin çok üstünde strontium değeri görürsünüz, çoğu marka tuzun strontium değeri doğadaki analiz değeri üzerinde geliyor zaten...

Tek başına strontium dozlayan veya ekleyen var mı tankına ? Dozaj pompasının bir kanalından strontium dozlayan ? veya düzenli olarak tanka elle giren ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Başlıkta sadece stronsiyum yazmıyor. Eksikliğini zaten pembe renklerin çok açılmasından da anlayabilirsiniz. Tabi önce dogru potasyum değeri ile pembe rengi elde etmeniz lazım. Bana bu kadar güzel pembe birdnest nasıl oluyor diyenlere dogru potasyum strontiyum değeri cevabını veriyorum :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bakın ne güzel siz eksikliğini pembe renklerdeki gerilemeden tespit edebiliyorsunuz demekki...

Ben ekledim fayda görmedim eklemeyi kestim zararınıda görmedim :)

Benim belki herşeyin yolunda gitmesini düşünmemdeki sebep sizin belirttiğiniz aylık su değişimi yerine haftalık su değişimi yapmam.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.