BReaTH

Üye
 • Content count

  592
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Community Reputation

22 Excellent

About BReaTH

 • Rank
  Eski Üye

Profile Information

 • Ad Soyad Gökhan Kurt
 • Şehir istanbul
 • Cinsiyet Not Telling
 1. Su sartlarindan memnunsa,butun dokungaclari da dalgalanacak sekilde akinti aliyorsa gezmez.Bunlarin haricinde yeterli isik alamazsa da isiga ulasmak icin gezebilir
 2. entacmaea quadricolor/balon uclu anemone
 3. Anemonun türünü biliyor musunuz?Uzunca süre sabit duran anemonun gezinmeye başlaması değerlerinizden bir ya da birkaçındaki ani değişimin alameti olabilir..Bazı türler gezinmeye biraz daha meğillidir ama kendilerine bir nokta seçtikten sonra geneli kolay kolay gezmezler..Kendine sabit bir nokta bulana kadar gözünüzün (su değerlerinizin ve anemonun) üstünde olmasında fayda var..
 4. Kayalarıyla beraber denize atın?
 5. (Emil Gustav Friedrich)Martin Niemöller 1892-1984 yılları arasında yaşamış alman din adamı. Birinci Dünya Savaşı'nın denizaltı subayı, Weimar Cumhuriyeti'nin kurulmasını müteakip ordudan ayrılıp ilahiyat okumaya başlamıştı. Otuzların başında Nsdap açıkça destek verdiyse de, kısa süre sonra parti ile anlaşmazlığa düştü. 1934 yılında Adolf Hitler ile görüşen önemli din adamları arasında yer almıştı. Ancak verilen emirleri dinlememesi hem işine mâl olmuştu, hem de yasaklı olmasını sağlamıştı. Konuşma yasağına rağmen verdiği vaazlarla iktidarın tepkisini çekti ve tutuklandı. İlk tutukluluk hâli kısa sürdükten sonra serbest bırakılmış ancak uğruna canını koyduğu yolundan şaşmadığı için bir daha tutuklanmış ve Dachau Toplama Kampı'nı boylamıştı. Savaş sonrasında kiliseye dönen isim, almanya'nın silahlanmasına karşı verdiği mücadele ile ünlenmişti. Konrad Adanauer'e yazdığı bir mektupla, silahlanmayı şiddetle eleştirmişti. 1957 yılında da almanya'nın atom bombası imal etme çabasına verdiği savaşla dikkat çekti. ne yazık ki o ve arkadaşları bir avuçtular ve sadece SpD'nin desteği yetmeyecekti Ve o meşhur söylemi: önce sosyalistler için geldiler, ben sosyalist olmadığım için sesimi çıkarmadım. sonra sendikacılar için geldiler, sendikacı olmadığım için sesimi çıkarmadım. sonra yahudiler için geldiler, yahudi olmadığım için sesimi çıkarmadım. sonra benim için geldiklerinde, benim için sesini yükseltecek kimse kalmamıştı! Orjinal söylemi: als die nazis die kommunisten holten, habe ich geschwiegen, ich war ja kein kommunist. als sie die sozialdemokraten einsperrten, habe ich geschwiegen, ich war ja kein sozialdemokrat. als sie die gewerkschafter holten, habe ich geschwiegen, ich war ja kein gewerkschafter. als sie mich holten, gab es keinen mehr, der protestieren konnte. Konuyla alakası varmı yok mu bilmiyorum (sonuçta aklım ermez bunlara) ama yine de paylaşmak istedim... Dün, Hakkari Siirt Şırnak Bugün: FOÇA Peki ya yarın??? Neyse yine çok ve gereksiz konuştum.. İyisi mi 1 - 2 - 3 TIP!
 6. İyiydi şapkalı avatar, iyiydi.
 7. Valla açıkçası ben hiç bir markayı tam anlamıyla tatminkar bulmuyorum..İdeal pellet reaktöründe debi kontrollü 2 tane giriş ve 1 çıkış olmalı..Bir giriş biopelletlerin çalkalanma hızının ayarlandığı,diğer giriş/çıkış ise biopellet reaktörüne girecek ve çıkacak su miktarını ayarlayacak şekilde çalışacak ve 2 giriş de vanalı olacak..Böyle bir reaktör varsa alıp kullanmak lazım..
 8. Üzücü
 9. Bildiğiniz gibi esaret ortamında baktığımız canlıların birçoğu doğadan siyanür spreyleri kullanılarak yakalanıyor.Siyanürü bünyesinden atamayan canlının akibeti malum.. Aşağıda ise balık yakalarken siyanür kullanımından kaçınılan bir video var.. Bu arada Türkiye'de de yapıyorlar bunu..Balıkçılarla böyle bir atraksiyona girmiştim küçükken.. Tek farkı yakalanan balıkları yiyiyorlar ve yemek üzere satıyorlardı.. Hatta bir de ismi vardı "çevirme" "serpme" tarzı birşeydi..
 10. Kemal Bey bina statik/dinamik hesapları yaptıktan/yaptırdıktan sonra,tarafınıza bina statiğini bozmaya yönelik bir dava açıldığında bunu kolayca savuşturabileceğiniz maksimum ebatlarda yaptırmanızın bence mahsuru yok..
 11. İlgim olduğu için bir dönem yakıcı lazerleri biraz araştırmıştım.. Bahsedilen yöntemi deneyen bir çok kişi yöntemin işe yaradığını, fakat lazere aşırı yük bindiği için çok kısa sürede kullanılmaz hâle geldiğini yazmışlardı..
 12. İbrahim Bey, Yaliz vs. firmalar tersanelerle de çalışmakta.. Tersane gibi ortamlarda yağ kullanımı da çok fazla (gres yağı vs.)Oksijen gazı gibi gazlar ise yakıcı gazlar.. Mesela tersanede bir gemi onarımı var ve kaynak yapılacak bu tarz bir uygulamada yakıcı gaz olarak oksijen kullanılır ve yanıcı gaz olarak da genelde asetlen kullanılır ancak kullanılacak oksijen tüpünün ventiline (vanasının olduğu bölüm) yağ sürülmüşse oksijenle temasında yangın ve büyük patlamlar gibi son derece üzücü sonuçlara yol açabilir..Benzer bir patlamayla ilgili babam daha faal şekilde işlerle güçlerle ilgilenirken Arena ekibi roportaja gelmişti.. "Tüp nası patlar, patlarsa ne olur? vs. vs." gibi Aslında önce denetlemeye geliyolar bir eksik bulamayınca işin rengi röportaja kayıyor :)Her neyse Co2 ile ilgili yanma, yakma gibi bir sorun olmaz bilakis co2 yangın söndürücü tüplerde kullanılıyor..Tüpünüzde ciddi bir sızıntı/kaçak olmadığı takdirde kolay kolay sorun yaşamazsınız.. Çok ufak bir ortamda iseniz ve kaçak olan tüp büyükçe bir tüpse belki zehirlenebilirsiniz ???? (camları ve havalandırması tamamen kapalı bir araba)Ama düzgün biryerde dolum yaptırıyorsanız zaten kaçak ihtimalini gözden geçirirler... Anadolu yakasında karbondioksit dolumu için yalıza gelmeden epeyce önce sahil yolu üzerinde UN-RoRo kaynarca nın karşısında Ako sınai gazları var orda da doldurtabilirsiniz..Bana genelde tüpümü dolumunu gün içersinde yapıp teslim ediyolar ama tanıdıkları için iltimas geçiyor olabilirler.. :)Gün içersinde dolduracakları konusunda kefil olamam ama ciddilerdir..
 13. Videoları izleme fırsatım henüz olmadı ancak tahminimce , akvaryum lazeri diye satılan lazerler, bu bildiğimiz lazer pointerların Mw(microwatts) cinsinden oldukça güçlü olanları, yani bildiğimiz bir lazer işaretleyici fakat uzunca tutulduğu yüzeyleri yakıyor ve uzak mesafelere ulaşabiliyor..Ben bunu düşünmüştüm biri akvaryuma uygulamış galiba:) Teoride akvaryuma el bile değmeden aiptasia öldürmek mümkün olabilir gibi Videoyu şimdi izledim 1400Mwlik oldukça güçlü bir lazer kullanmış pratikte de el sokmadan öldürmeyi başarmış sanırım..Benzer bir ürün edinirseniz Etkin olması için 1000mw den aşağı olmamasına dikkat etmenizi tavsiye ederim..Suda ışınlar havadakinden çok kırıldığı için lazerinizin akvaryumda etkinliği azalacaktır..Son olarak da yakıcı özelliği bulunan bu tarz lazerlerin sadece aiptasiayı değil doğrultulan canlı/cansız her yüzeyi bir süre sonra yakıp tahrib ettiğini hatırlatmak isterim..
 14. Yukardaki çıkıntı nedir?