kemalleo

Deniz Kokusu Yardım Lütfen

33 posts in this topic

Meraba arkadaşlar 6 gün önce 200L bir akvaryum kurdum suyu r/o cihazından alıp Reefcrystal tuz ile hazırladım 2 gün sonrada aragonit kum ve Murat beyden aldığım yerli canlı kayaları ekledim. Buraya kadar güzeldi herşey Canlı kayaları ekledikten sonra eve ağır bir deniz kokusu yayılmaya başladı akvaryumdan buram buram deniz kokuyor. Kayalar 20 saatlik otobüs yolculuğundan sonra elime ulaştı çalıştığım için çok ilgilenemedim bir sudan geçirip hemen akvaryuma koydum üzerlerinde midye yosun vb. canlılarda var.

Benim sorunum bu ağır deniz kokusu nasıl gidereceğim 300gr aktif karbon koydum 24saati geçti ama sanki koku hergün daha da artıyor suyun sıcaklığı 29c düşüremiyorum. şuan sistemi kuralı 6 gün oluyor kayalar ekleneli 4 gün oldu. ps Nac7 ilk günden beri çalışıyor.

Koku konusunda yardım edebilecek var mı kayaları çıkarıp tekrar temizlemem mi gerekiyor.

Sıcaklık 29 C

tuz 1.022

Salifert PO4 = 0.1 çıktı ne kadar güvenilir bilmiyorum

Kemal bey merhaba.

öncelikle almış olduğunuz kayalar kur edilmiş mi?aldıgınız kişiye bunu sordunuz mu?

İşlenmiş kayalarında uzun saatler su dışında kalması sonucunda kokuşma olabılıyor.kayalar ıslak bır beze veya nemli kalması için başka bir işlem yapılmış mı?koku kayaların uzerındekı mıdye yosun ve Kaya içindekı canlıların zarar göremesinden kaynaklanıyor.

1 person likes this

ben sizin yerinizde olsam kayalar işlenip kurlenmediği için içindeki canlılar yolda olmus ve tankınızda amonyak patlaması olmus. kayaları tanktan çıkarıp kurlemenizi oneririm. kaya içindeki olu canlılar su sartlarınızı daha da kotu bir hale getirecektir.

bence hiç tekrardan çıkartıp ugraşmayın bırakın zamanla zaten üzerindekiler ölüp tekrardan canlanıcaktır bu sürede amonyak patlar nıtrat patlar ama sonra eskıye döner bir şey olmaz

Peki bu ne kadar sürer ev ahalisi bu kokudan çok rahatsız oldu eve misafir geldimi bu ne koku diyor resmen deniz kenarındaymışsın gibi yosun kokuyor ev

kayalar bir çucal içinde geldi geldiklerinde de aynı kokuyu hissetmiştim ama önemsemedim ve vaktim yoktu açıkcası temizlemeye

Bakteri kültürü olarak öneriniz var mı? microbakter7 nin adını çok duyuyorum alternatifi de var mı acaba

microbakter7 evet iyidir biraz su değişimi yapın bir kaç hafta aralıklarla bakteri kültürü girin zaten bakteriler atıkları temizlerler döngü normale döner ama kokuyu gidermek istiyorsan kesin su değişimi yap bakteri kültürü gir bir kaç güne koku gider zaten o koku büyük ihtimal yosunlardan oluşmuştur camlardaki yosunları temizlerkende böyle kokular olur ben bir kaç gün elyaf kulanıyorum her gün yıkıyorum çok kötü yosun kokusu oluşuyor elyaflarda

ben kulanmadım ama olur sonuçta bakteri kültürü iyi bir marka zaten kulanın karbonda kulanın çünkü kayalarınız size ulaşana kadar ölmüştür çuvalla ıslak gazeteyle kaya olmaz olur diyorlar ama boş canlı kaya suyun dışında bir kaç dakikadan fazla kalmamalı nakadar çok kalırsa okadar canlı yok olur zaten kayalarınız direk denizden çıkmış gibi görünüyor üzerlerinde aşırı tortu ve yosun var bir arkadaşınızdan yada akvaryumcudan küçük bir parça canlı kaya temin edin aşılama yapmış olursunuz kayalarınız kısa sürede canlanır tekrardan

1 person likes this

Microbacter7 bulmak çok zor ReeFlowers Bacteria alternatif olabilir mi

Reeflowers bacteria feeder bakteri besinidir. Bakteri kültürü değildir. Sizin kullanabilecegınız Prodibio biodigest olabilir.

2 people like this

oncelıkle gecmıs olsun kotu bır durum

bu durdumu duzeltmek ıcın kayaların kurlenmesı sart once cok mıktarlı su degısımı yapmalısınız su degısımının akabınde amonyak gıderıcı clear x veya benzerı bır ılac kullanmalı ertesı gun bakterı kulturu eklemelısınız sısteme aktıf karbonda gırmelısınız bır kac gune kadar koku kalmaz bakterı kulturunun markası onemlı degıl hangı marka yı bulabılıyorsanız o markayı kullanın derım.suı degısımı ve bakterı kulturunu ıkı gun aralıkla tekrarlarsanız daha ıyi olur.kayaların uzerlerınde yosun parcaları var onlarıda akvaryumdan degısım ıcın aldıgınız suyun ıcınde kazıyarak temızleyebılırsınız.

saygılar

ilginiz için Teşekkürler prodibio start up siparişi verdim ama çanakkalede olduğum için kargo hafta sonuna takılacak büyük ihtimal pazartesi elime geçecek bu arada bende kayaları çıkarıp değişim yaptığım akvaryum suyunda üzerlerini fırça ile iyice temizlemeyi düşünüyorum midye vb. canlılarıda temizlicem.

Şuan malesef elimde 1kg dan az tuz kalmış oda büyük bir değişim için yeterli gelmeyecektir yinede olduğu kadar değişim yapacam tecrübelerini paylaşan herkese tekrar teşekkür ederim

ilginiz için Teşekkürler prodibio start up siparişi verdim ama çanakkalede olduğum için kargo hafta sonuna takılacak büyük ihtimal pazartesi elime geçecek bu arada bende kayaları çıkarıp değişim yaptığım akvaryum suyunda üzerlerini fırça ile iyice temizlemeyi düşünüyorum midye vb. canlılarıda temizlicem.

Şuan malesef elimde 1kg dan az tuz kalmış oda büyük bir değişim için yeterli gelmeyecektir yinede olduğu kadar değişim yapacam tecrübelerini paylaşan herkese tekrar teşekkür ederim

Kemal bey konunuzu yeni gördüm, kayalarınız kürlenmemiş ise start up yerine Stop ammo gönderiyim?

1 person likes this

Bu gece kayaları sudan çıkardım resmen kokuşmuşlardı dayanılmaz bir kokuları vardı akvaryumdan aldığım suyun içinde saatlerce fırçalayıp üzerindeki midye ve yosunları temizledim bazı midyeler ölmüş ve kokuşmuşlar temizleyip duruladıktan sonra koku azaldı kayalar kendine geldi resmen şuan durum iyiye gidiyor pazartesi prodibio starup elime ulaşacak onu da ekleyince düzene gireceğini umut ediyorum. Kayarlar şekil ve görüntü olarak çok güzel çok hoşuma gitmişti tam istediğim gibiydi ama bu koku işi biraz can sıktı.

Bu arada Üc kuruş ucuz canlı kaya alacaz diye birsürü eziyet ve ekstra maliyet çıktı Karbon + Prodibio startup + tuz + saatlerce kayaları temizleme eziyeti kayaların fiyatını katladı bu benim için iyi bir tecrübe oldu siz siz olun ucuz malzeme almayın biraz fazla verin ama sağlam malzeme alın

Üstadım kayalar denizden çıkarıldıktan sonra hiçbir ölü vermeden 1 tonluk tanka alınıyor ve temizleniyor.Ancak 13-14 saat yolculukta haliyle bir kısım üzerinde canlı ölüyor.Yapılacak işlem ayrı bir kapta bir fırça yardımıyla üzerindeki partekülleşmeleri temizlemek.Yoksa Kayalar çok güzeller.sonra akvaryuma alman gerekiyordu.Sanırım vaktinde olmadığı için çok önemsmedin.Şimdi yapman gereken karbon kömür ve bakteri kültürü eğer zeolit bulursanda olur..Ayrıca bunlar kürlenmiş kayalar.Zaten başka türlüde olsa kayalar yoldan geldikten sonra akvaryuma direk alırsan aynı sonuç olacaktır.Yada ölü kaya alman gerekiyordu o zamanda hiç problem yaşamazdın..İsterken canlı kaya olarak istendiği için olabilecekler bunlar.Bende de eksiklik oldu oda kayaları yerleştirmedende irtibata geçebilirdim en azından bu sonuçların olmasını engellerdim.Kusura bakma bende çok meşguldüm.Yapabileceğim bir şey varsa söyle elimden geleni yaparım..Kolay gelsin..

Yanlış anlamayın Murat bey ben sizi hiç eleştirmedim kayaları ben istedim sonuçta denizden çıktığını ve uzun yoldan geleceğini biliyordum otobüste tekti ve saati de bana uymadı çalıştığım için öğle tatilinde bir saat vaktim vardı kayaları alıp sudan geçirdim sonra hemen akvaryuma attım. Bir konuda sadece kayaların üzerindeki midyelere dikkat etseniz iyi olurdu, o kadar uzun süre yolculuğa dayanamadıklarından ölmüşler ve kokuşmuşlar biraz zahmetli oldu ama midyeleri de temizledim. Kayalar gerçekten güzeller seçerek yolladığınız belli bende çok beğendim ama aldıktan sonra sıkı bir temizlik şart bu kesin. Şuan durum iyiye gidiyor bakteri kültürünü de ekleyince daha iyi olacağını umut ediyorum. Daha sonrada yine sizden Conch ve sinail isticem Canlı kaya da isteyecektim ama şu temizlik işi çok zor oluyor :)

İsterseniz akvaryumumdaki 3 aylık kayalardan gönderebilirim onlar tamamen hazır.Nasıl isterseniz kolay gelsin..

Selamlar ,

Yazlanların hepsi hemen hemen doğru .

Ama kafanız karışmış olabilir .

Eğer canlı girilmediyse Kayaları çıkarın .

Ozmos'tan alınan su dolu kovaya kayaları koyun ve yarım çay bardağı çamaşır suyu ekleyin .

1 - 2 saat bekledikten sonra çıkarın ve 3 - 4 kez temiz ozmos suyundan geçirin.

Sonra 3 - 4 gün kurumaya bırakın gelebilecek bütün zararlılardan kurtulmuş ve güzel bir başlanğıç yaparsınız .

Sonra akvaryuma koyun ve Prodibio 'nun startup 'ı ile kurulum yapın.

biodigestten 6 ampülünüde kırın ayrıca 6 adette stop ammo 'yuda . kırıp dökün akvaryuma bu süreçte 1 - 2 saat ps 'niz kapalı olsun sonra devrye alın.

6 saatlık aydınlatma uygulayın. 3. günün sonunda temizlik ekibi girebilirsiniz.

15 gün sonra akvaryum litrenizin 3/2 kadar su çekin ve atın .

Yerine ozmos suyu ile tamamlama yapın ve tuzluluğunuzu kontrol edin . Her su değişikliğinde 1 adet prodibio biodigest ve 2 prodibio bioptim girin .

Nitrat - Fosfat - Kh ve Amonyak ölçümlerini yapın.

Nitrat ve amonyak yükselmiş olabilir dert etmeyin ve devam edin. ... 3. su değişiminde nitratınız düşmeye ve sıfıra yaklaşmaya başlayacaktır.

Nitrat biraz daha düştüğünde kurulumdan yaklaşık 1 ay sonra balık girmeye başlayabilirsiniz. 3 Chromis yeterli olacaktır .

15 - 20 gün sonrada başka türleri girmeye başlayın tavsiyem 1 - 2 payloyço - gene 15 gün sonrada Tang girebilirsiniz .

Ne kadar bekler iseni okadar sağlıklı olacaktır.

Bu süreç bittikten sonra testlerinizi yapmaya ve kayıt altına almaya başlayın. KH sabit olarak 6 - 7 de tutmaya gayret edin.

Bunun yanında Magnezyum ve Calsiyum ölçümlerinizi yapın .

Eğer düşüklük var ise KH artırıcı ve Calsiyum artırıcılar ile dengelemye çalışın ( bu süreçte değerlere göre yorum yaparız yeniden )

1 person likes this

Bu tankta benim dikkatimi çeken başka bir durum var.akvaryum içine giren ıkı adet temız su borusu.bu boruların yüzeye daha yakın olması gerekiyor.elektrik kesintisi durumunda akvaryumdakı suyun yarısı sumpa dökülecektir.sumpta yeterı kadar yer yoksa evinizi su basabilir.

Haklısınız resimlerde gözükmüyor ama onu da düşündüm Suyun yüzeyine yakın hava alma deliği mevcut