Slow motion

Yosun Sorunu :(

21 posts in this topic

Merhaba tankımda 1 aydır kahverengi renkli saç gibi kumun üzerindede çamur gibi bir tür yosunla uğraşıyorum tankım 300 lt yaklasık 3 ay oldu kuralı ışıklandırmamda t5 6x39 sylvania 3beyaz 3 mavi florasan kullanıyorum 15 gün once kayaların hepsını cıkartıp yosundan arındırdım kumun bir kısmını (yosun olan kısmını) yosundan arındırdım 40lt su değişimi yaptım ama şu illetten ne yaaptıysam kurtulamadım lütfen yardım edin . temizlik yaptıkdan 1 gün sonra yıne aynı yosun heryerı kapladı. Bugun akvaryum değerlerini ölçtüm

PHOSPHATE 0

CA 460

MG 1320

KH 10,2

AMONYAK <0,25

NİTRİT 0,05

NİTRAT 10

TUZLULUK 1025

PH 8

ölçüm yaptığım testler saliferttir

Şuan yosun bazı mercanlarıda kaplamış durumda :(

cyno: yetersiz yada fazla aydınlatma yetersiz sirkilasyon veya yetersiz filitrasyonla ilişili olabilir diye baska bir formda okudum

floresanlar daha 3 aylık sanırım 1 yıl ömrü var şuan 6 adet 39 watt kullanıyorum. Işıklandırmadan olduğunu pek zannetmiyorum ama yınede olabılır yapmam gereken ne olabılır acaba?

Günde 10 saat aydınlatma yapıyorum sirkilasyon içinde 7500 lt ıkı adet motor kullanıyorum

Deniz kabuklulari yetersiz sadece fotograflarda gorulenlerin hepsi olmus. Irtibata geçin egere sirkülasyonu sağlamış ve yeterli ışığı sağlamısaniz 15 conch 5 snail eklemeniz farz beninle veya en yakın satıcı ile irtibata geçin yoksa bir sure sonra sakal yosunun önüne gecemezzsiniz

Suan 15 conch 10 snail 2 adet hermit akvaryumumda mevcut kullanabıleceğim yosun engelliyecek urun varmı onerebıleceğiniz?

fosfatınıza bir bakın derim ben

Şayet yüksek ise rowaphos öneririm

1 hafta önce reaktör aldım 1 haftadır rowaphos kullanıyorum şuanda phosphate 0 gözüküyor

Bildgım kadarı ıle sylvanıa flolar reef ıcın pek uyumlu degıl atı gıesmann aquascıence vs gıbı markalara yonelın beyazı azaltıp mavı agırlıklı yapın muhtemel flolarınızın kelvın degerı dusuk ve buda yosunlanmaya yol acıyor

Teşekkür ederim . ati nın bir sürü modeli var önerebıleceğiniz 6 adet kombinasyon varmı ?

Geçmiş olsun

3 mavi 2 beyaz 1 purple. Purple atide olmaması gerekiyor. KZ markasında purple çok tatlı bi tonta.

3 mavi 3 beyaz olabilir. Ama beyaz ağırlık basar fosforik rengi göremezsin.

4 mavi 2 beyaz da olabilir.

Tesekkur ederim floresanlari satin alabilecegim guvenilir ve uygun fiyatli bir site veya mağaza onerebilirmisiniz?

sponsorlar bölümünden tüm sponsorlarla güvenli alışveriş yapabilirsiniz

Gökhan bey sadece lambaları değiştirmeniz yosun sorununuzu çözmek için yeterli olmayabilir, Az yemleme yapın. Su değişimi yapın. Akıntıyı arttırmanız lazım kaliteli sistemin yükünü kaldırabilecek bir Ps olmalı. Kh değeriniz yükseltin diyeceğim ama 10 orta-yüksek bir değer.

1 person likes this

Tesekkur ederim su anda buble magus pro 150 ps kullaniyorum bunu degistirmelimiyim? İlk is floresanlari degistirmekle basliyayim gerek olursa ps degistiririm :(

yosunlanma sorunu kısaca klorofil taşıyan bitki hücreleridir , bunlar ışık ve O2 veya CO2 ile nitrat , azot , ve organik atıklardan işlerine yarayan elementleri kullanara fotosentez yaparlar ve bu sayede coğalmaya devam ederler , akvaryumunuzda yapabileceginiz basit bi kaç yol var nitratınıza bir bakın ve 3 günde bir % 10 şeklinde su değiştirin , akvaryumunuza uygun kaliteli bir UV alın ama şu çok önemli mesela akvaryumunuz 500 litre ise UV'nize takacagınız kafa motoru yani suyu içinden akışı saglayacak olan motorun gücü ise saatte 300 litre yada yarısı akacak şekilde bi vana ile UV cihazınıza baglayabilirsiniz , bir yandan yararlı ve zararlı bakteri ve fitoplankton mikro algler yok ölürken bi yandanda fotosentezi gercekleştiren klorofil hücrelerininde kökünü kurutabilirsiniz ( NOT kuvvetli bir akıntı olması gerekli akvaryumun içinde ) mikro algler tutanarak mikro algden makro alglere geçiş yaparlar buda bildiğimiz gözle görünür hale gelmiş demeklerdir. aklınızda şu soru oluşucak ee UV butun bakterileri öldürücek ve sisteme zarar vericek benim düşüncem ve uygulama yaptıgımız İzmir Ege ve Adana Çukurova Üniversitelerinde kumda ve kayada olan bakteri popülasyonunda herhangi bi değişiklik görülmemiştir, sadece askıda hareket halindeki bakteri ve mikro alg , mikro organizmalarda temizlenme görülmüştür.

umarım anlatabilmişimdir ... şimdiden geçmiş olsun

bu arada kullandıgınız su nedir ? İçme , RO ??

1 hafta önce reaktör aldım 1 haftadır rowaphos kullanıyorum şuanda phosphate 0 gözüküyor

merhaba,

yosunlaşmanın çoğaldığı durumlarda phosphate tankta olsa bile testler labrotuvar hariç sıfır yada sıfıra yakın gösterir.

benim bildiğim kadarıyla ışıklandırma süreci kısaltılır flitre sisteminde kömür kullanılırlır ve akıntı çoğaltılır.

yosunlar silinip tank içersine dağıtılmaz vb.....(bu arada kullandığınız katkı vitamin ve mineral hatta bakteri besini varmı)

kolay gelsin.

Teşekkür ederim bilgileriniz için kökten değişim yaptım tankımı değiştirdim şuan bir sıkıntım yok çok şükür.