8020r31s

Detaylı Jebao Wp-40 Incelemesi Ve Sorulara Cevaplar

11 posts in this topic

Hulusi beyin tavsiyesi üzerine böyle bişey yapmaya karar verdik.Bu başlık altında sadece wp-40 ı tartışalım lütfen.Arkadaşlar her türlü sorularını başlıkta sorabilir.Elimden geldiğince tanıtmaya çalıştım.Klavyem ingilizce olduğu için bazen yanlış yazabilirim.Bunlar daha sonra düzeltilecek.

1-Kutu içeriğinden neler çıkıyor?

-Wp 40 motor gövdesi

-Mıknatıs

-Kumanda

-Adaptör

-Gece sensörü

-Kumandayı yapıştırmak için çift taraflı bant.

yr0u.jpg

iuhy.jpg

2-Kullanma kılavuzu çıkıyor mu içinden ?

Evet kullanma kılavuzu içinden çıkıyor.Kılavuzda sadece İngilizce açıklamalar var.Türkçe anlatım bulunmamaktadır.

3-Kumanda ve açıklamaları

Kumanda dalga motorumuzu kontrol etmek için üretilmiştir. Kumandadan farklı hızlarda ve farklı tiplerde dalga oluşturabiliriz. Aşağıdaki resimde her tuşun harfi ve altında açıklaması mevcuttur

ohl7.jpg

A –Burdaki sarı ışık yanarsa etrafta yeterli ışık olmadığını ve gece moduna geçtiğini gösterir.Eğer sarı ışık yanıyorsa çevrede yeterli ışık olduğunu dolayısıyla motorun tam güç gündüz modunda çalıştığını gösterir.Bu mod çalıştığında hız ne olursa olsun yarıya düşüyor.Gündüz 13.000 lt deyse hız 6500 e düşer,10000 deyse hız gündüz gece 5000 e düşer.

B-H1 modu olup bize düz akıntı sağlar.Düz akıntı dediğim normal dalga motorları gibi sabit akıntı hızı sağlar. S1 ,S2,S3 Modları sadece bu tip dalgada geçerlidir.

C- H2 modu Orta düzey akıntı sağlar

D- H3 modu düşük düzeyde akıntı sağlar.

E- Akvaryumu sallama dediğimiz dalga efektini yapar.Mavi tekerlek düğme ile sıklıkları ayarlanabilir.sola çevirdikçe kısa aralıklarla,sağa çevirdikçe daha uzun aralıklarla durup kalkarak akvaryumdaki suyu çalkalar.Bu modu kullanırken 2-3 dakikada karar vermeyin.20-30 dk akvaryumu gözlemleyip suyun yanlardan taşmadığından emin olun.

F-Dalgalar 6 adımda en yüksek seviyeye çıkarken 6 adımda en az seviyeye iniyor.

G- Dalgalar 6 adımda en yüksek seviyeye çıkarken 8 adımda en düşük seviyeye iniyor.

H- Bu seçenek ülkemizde en ünlü olan seçenek.Bu seçenekte motor kafasına göre istediği hızda ve istediği süre çalışıyor. Rastgele davranıyor.Ben bu modu kullanıyorum genelde.W1 modu daha çok hoşuma gitsede ses yaptığı için Else modunu tercih ediyorum.

J-pembe tuşa uzun süre basarsanız burdaki ışık yanarak 10 dakika yemek molası veriyor.10 dk sonra aynı modda ve hızda çalışıyor.Resetleme yapıp ayar değiştirmiyor.

K- Sağdaki yeşil tuşa uzun süre basarsanız burası aktif olur.Mavi bir ışık yanar ve tüm ayarlar kilitlenerek değişmez. Çocuk kilidi gibi düşünebilirsiniz.

L- %100 güçle çalışır (H1 modundayken)

M- %75 güçle çalışır (H1 modundayken)

N-%50 hızla çalışır(H1 modundayken)

O-Uzun süre basılırsa 10 dk için durup yemleme molası verir.10 dk sonra otomatik devreye girer. Kısa süreli basılırsa Dalga modları arasında geçişi sağlar

P-Uzun basılırsa ayarları kilitler.Kısa basılırsa H1 modundayken hızları s1,s2,s3 olarak ayarlar.

R-süreleri ayarlar.W1 modundayken dur-kalk sürelerini ayarlar.Sola doğru süre azalırken Sağa doğru çevrildikçe süreyi arttırır.

S- Gece sensörü olup ışık yeterli miktarda almadığı zaman motorun gücünü yarıya düşürür.

nl94.jpg

v48e.jpg

4-Kumandanın boyutları nelerdir?

11X6,5X2 (y) cm boyutlara sahiptir

5-Adaptör ve özellikleri nelerdir?

A-Adaptör 24 volt ile motoru çalıştırıyor.Düşürücü adaptörde bu ayar 6 kademede 24 den 12 kadar düşüyor.

B- Adaptör 2,5 amper ile motoru çalıştırıyor. Düşürücü adaptörde bu değer sabit olup 1,5 amperdir.

C- Adaptörün ucunun iç ve dış tarafının kutuplarını gösteriyor.

Not:Düşürücü adaptörü en yüksek seviyeye alsanız bile orijinal adaptöründen daha az su basar.Orjinal adaptörde en yüksek değer 24 volt 2,5 amper iken düşürücü adaptörde bu değer 24 volt 1,5 amperdir.

mws2.jpg

qndd.jpg

kojc.jpg

6-Plug çeşitleri nelerdir ve hangisini seçmeliyim?

Bazı ülkelerde priz girişleri farklıdır bu priz girişlerine plug diyorlar. Sanırım 4 çeşit plug var. Biz EU diye kısaltılan plug çeşidini kullanıyoruz. Özellikle yurt dışından alacaklar buna dikkat etmeli.

3i69.jpg

7-Motorun büyüklüğü veya hacmi nedir?

Suyun içinde kalan motorun uzunluğu 13 cm, genişliği 10 cm, yüksekliğide 9,5 cm civarı(elle ölçüm olduğu için +-1 cm fark edebilir.)

yr78.jpg

txdf.jpg

8-Kutu içerisinde kumanda poşetinden neler çıkıyor?

Kumanda poşetinde 1 adet motor kumandası,1 adet gece sensörü,1 adet çift taraflı bant çıkıyor.

Not: Gece sensörü çok küçük olduğu için poşette fark edilmeyip düşürülebilir bu yüzden poşeti açarken dikkat ediniz.Resimde görülen 2. İnci sensör içinden çıkmayıp ekstra ücretle alabiliyorsunuz.

fvjz.jpg

0yfo.jpg

9-Gece sensörü nedir? Ne işe yarar?

Işıklar söndükten sonra balıklarımızda bizler gibi uyur.Günün yorgunluğunu sakin bir ortamda atmak isterler. Çok kuvvetli akıntılar balıklarımızı rahatsız edebilir.Bizim için uyku ne kadar önemliyse tüm canlılar içinde o değerdedir.Bu sensör belli bir ışık şiddetinin altında motoru yarı kuvvete çekiyor,Belli bir ışık şiddetinin üstündeyse tam kuvvet çalıştırıyor.Küçük bir ürün olup kaybolması durumunda yedeğinin olması iyi olur.

Not: Çok küçük olduğu için kumanda poşeti dikkatli açılmalı.Fark edilmeden düşürülebilir.Yedek sensörlerin telleri daha uzun.Takarken bunları kısaltmalısınız.

7avp.jpg

10-Kumandadan motora giden kabloyu takamıyorum.

Elektrik öncelikle adaptöre oradan kumandaya gelmektedir.Kumanda bu gücü işleyerek alttaki kablolar kanalı ile motora aktarmaktadır.Kabloyu takarken kablo uçlarına ve yuvalara dikkat ediniz.İncelediğinizde yuvaları göreceksiniz.Bu kablo üzerinde conta mevcut olup su geçirmezlik sağlanmaya çalışılmış.İki kabloyu birbirine takıp plastik vidasıyla sıkıyoruz.

f3gr.jpg

11-Kaç derece suda çalıştırabilirim?

Ürünü 35 derece üstündeki suda çalıştırmayınız.Bu kural sadece su için değil büyük ihtimalle 35 derece havadada geçerlidir. İnce bir ayrıntı olup konu hakkında bilgi yetkililerden istenecektir.

w2u8.jpg

12-Magneti kaç cm kalınlığa kadar etkili?

10 mm camda sorunsuzca durmaktadır.Tahmini 15 mm ye kadar etkilidir.Bunu pleksi kullanarak deneyip düzeltme yaparak buraya ekleyeceğim.Magneti oldukça kuvvetlidir.

ip7x.jpg

1wli.jpg

2 people like this

13-Motorun mil yatağı çok çabuk kirleniyor mu?

Alttaki resimde görüldüğü gibi arkadan 4 adet delik açılıp ordan su girişi sağlanarak yatağın kirlenmesi önlenmeye çalışılmış.Uuzn süre kullanan birisi olarak yatak kirlenmesinden bir şikayetim olmadı.Burdan giren su pervane ile itildiği için mil etrafında bir akıntı oluşturulup kirlenmesi önlenmeye çalışılmış.

a6es.jpg

lwss.jpg

14-Ses durumu ilk başta kalkış ve azalışta varolup zamanla kayboluyor mu yoksa hiç yok mu?

Ses başta sonrasına göre çok olsada zamanla azalıyor.Sizin seçtiğiniz dalga moduna göre ve ayar adaptöründen verdiğiniz güce göre ses değişiyor.Aşırı rahatsız edicibirses yok.Ses sıfır düzeyinde değil.Fish streetin iddaasına göre akıllı telefonlarla yapılan ses testinde ses düzeyi 58-59 debisel aralığında

Not: sesle ilgili video buraya sonradan eklenecektir.

15- Su itişi geniş mi yoksa daha düz eksende mi?

Ağzı geniş olduğu için bu durumda bir sıkıntı göremedim.Aşağıda coralx milki akvaryuma dağıtmasıyla ilgili video eklenecek.Suyu direkt karşı cama vurup dağıtıyor bana göre.Hafif açılı yapılarak daha geniş yüzeye dağıtıyor.

Konu hakkında video eklenecektir.

16- 12/24 V çalıştığı belirtiliyor, APEX ve Neptune gibi akvaryum bilgisayarlarına bağlanabilir mi yoksa ekstra bir DIY çalışmamı gerektirmekte?

Konu hakkında bilgim yok fakat bağlantı kabloları uyduğu sürece olabilceğini düşünüyorum.Hulusi beyin mesajına göre böyle bir çalışmanın olması büyük bir olasılık

17- Yedek Parçası kolay ulaşılabilir mi?

Yedek parçalarına şuan fish-street sitesinden , 2-3 hafta sonrada sponsor akvaryummerkezinden temin edebilirsiniz.

Şuan fish streette

pervaneler 3 dolar ,kargo 2,63 dolar

Kumandası 13 dolar,kargosu 6,13 dolar

Sensör 1 dolar ,kargosu 1,75

mıknatıs 10 dolar,kargosu 7,88

Burda fish-streetin kargo politikası dikkatimi çekti.Bazı parçaları ucuz gösterip kargosunu pahalı tutarak ordan açığını kapatıyor.Nozzle 3-4 dolar ama kargosu 6 küsür dolar mesela

Yedek parçayı istediğinizde 2-3 hafta içinde ülkemize geliyor.

18- Shaftı seramik mi?

Evet mili seramik olup pervane ile bütün şekildedir.Mil kırılırsa pervane ile tek parça olduğu için birlikte satılıyor.

ehxf.jpg

19-Elektrik kesintilerinde reset mi oluyor yoksa hafızasından devam mı ediyor?

Elktrik kesitisinde veya fişini çekip taktıktan sonra hangi ayarda kaldıysa o ayarda çalışıyor.Resetleme gibi bir durum yok.

Video eklenecektir.

20- İki adet kullanacaklar için senkronize olabilme özelliği var mı?

Şuanlık 2 cihazı 1 kumandaya bağlamak gibi bir şansımız yok.Belki modifiye edilerek 2 cihaz paralel şekilde bağlanıp 12 volt 2,5 amper güçlerle çalışabilir.Düşürücü adaptörle 12volt 1,5 amperde çalıştığı için böyle bir olasılık olabilir.

21-Akvaryumuma hangi wp modelini almalıyım?

Bu akvaryum modelinize, kaya dizaynınıza, beslediğiniz canlılarınıza, mercanlarınıza, suyun üstünde kalan boşluk payınıza, motoru konumlandırdığınız şekle ve açıya göre değişir

Genel kanı kafa motoru akvaryumun litre olarak 10 katı dalga motoru ise 20 katı litreli olmasıdır.Budurumda

wp-60 1000 lt

wp-40 650 lt

wp-25 400 lt

wp-10 200 lt akvaryumlar için uygundur diyebiliriz.

22-Akvaryumuma wp-40mı almalıyım yoksa 2 adet wp 25 mi?

Benim kendi düşüncem 1 adet wp 40 almak yerine 2 adet wp-25 almak daha mantıklı.Karşılıklı konumlandırarak ölü bölgeyi sıfıra indirmek mümkün gibi.

23- Wp-aldım herşey güzel ama sesten muzdaribim,sesi nasıl azaltabilirim.

Yurtdışı forumlarda bazıları 1 adet yerine 2 adet wp 40 alıp güçlerini yarıya indirerek karşılıklı kullanıyor.Hem ölü bölgeleri azaltırken hemde motorun sesini en aza indiriyor.

Sorular,cevaplar devam edecek.Videolar cumartesi günü eklenecek.

2 people like this

Wp 40 ile Wp25 arasındaki ses farkı nedir acaba..?

Bunu normal kulakla ayırt etmek çok güç bana göre.Arada 1-2 desibel oynayacağını düşünüyorum.Bazı forumlarda wp-25 yerine 2 adet wp40 alıp gücü 12 volta düşürüyorlar.Bu şekilde daha az sesli oluyor.Volt arttıkça devir sayısı artıyor sanırım.Devir sayısı arttıkça sesi artıyor.Araba motoru gibi düşün,devir arttıkça araba bağırıyor değil mi?

Fish street siparisi verdik cok faydalik cook tsk

1 person likes this

Mecan dünyası yetkilileri bence isim deyiştirin mesela ben birşey teklif edeyim RTÜK DÜNYASI

"Vatana ihanet"'in yeni adı olan "demokrasi" bizde yok Yıldıray bey. huzuru bozmadan yazana kapımız hep açık yoksa hiç "insana hak" falan vermiyoruz ;) mevzuyu uzatır ilk yazınızda forumdan uzaklaştırılırsınız..

1 person likes this

Fishstreet sitesinden alışveriş yapacak arkadaşlar, kupon kısmına fishstreet yazarsanız indirim alıyorsunuz bilginiz olsun.

1 person likes this

bende wp 10 aldım.fakat hangi türlü iyi performans alınıyor bilemedim.deneye deneye de zor olacak gibi..85 cm uzunluk,35 cm derinki,45 cm yükseklik.tam karşıya bakacak şekilde sağ taraf ortaya asıp, hafif yukarı verdim.else modunda, saat yönünde 9 da,S1 de duruyor..aslında ben W1 ayarını çok sevmiştim.ama işe yaramaz vs dediklerini duyuyorum.çok sağlam sallıyor.öneriler yorumlar nelerdir? nasıl ve ne şekilde kullanılmalı benim ölçüdeki akvaryum için

1 person likes this