curiolus

Kahverengi Pas Gibi Yosun

7 posts in this topic

merhabalar ,

akvaryumda kurulumdan bu yana kahverengi bir yosun oluşuyor. Arka camda hafif uzuyor ve suyun hareketi ile dalgalanıyor. bu çok uzun ömürlü olmuyor 2-3 güne geçiyor.

fakat dalga motorunda pas şeklinde uç kısmında 1-2 günde oluşuyor. Geri dönüş borusunun ucunda da aynı şekilde 1-2 günde oluşuyor. aynı diatom benzeri bir oluşum, tank 7 aylık artık diatomun geçmiş olması gerekir diye düşünüyorum .

Su değerlerimde bir sıkıntı görünmüyor. fosfat biraz yüksek olabilir testler doğru göstermediği için emin olamıyorum .

sıcaklık : 25,5

nitrat: 5

nitrit : 0

kh : 8

ph: 8,2

fosfat : coralx : 0,5-1,0 arası tropic marin : 0,1 salifert : 0

tank boyutları : 60*60*55

aydınlatma : 6*24w t5 lambalar 3 aylık - 3mavi -3 beyaz ati günde 10 saat aydınlatma yapıyorum. ps nac6 , jeabo -wp10 dalga motoru ,

1 palyaço , 1 sailfin tang , 1 chromis var tankta. 30 kadar conch , 5 snail var.

tank lps ve zoa ağırlıklı. mercanlarda hiçbir sıkıntı yok . 2 ay içerisinde torch coral ve frogspawn coral iki katı büyüdüler ve bölündüler. Zoalar da oldukça keyifliler.

mercan yemi olarak olarak coralx milk , katkı çok az xxl , günde 5ml phos fix (bir süreliğine), ve haftada 1-2 ml reeflowers trace elements , 2 haftada bir 1 tane biodigest ekliyorum.

ro suyu kullanıyorum,silikat reçinesi de mevcut . tuz red sea kullanıyorudum son 2-3 değişimi d-d solution ile yaptım . Conchların üzeri bile koyu kahverengi durumda.

bu oluşumun sebebi ne olabilir. ?

buqyne8a.jpg4a5yny8a.jpg

Ali osman abi ,

Bu şekilde oluyor . Dün akşam temizledim bugün yine bu şekilde.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

bakteri kültürü eklemesini tankımda ilk zamanlar nitrit çıkmasından dolayı yapıyordum. Ondan sonra da yapmaya devam ettim. Herhangi bir zararı yok şimdilik :)

Kumda bi morarma var koralim gibi duruyor. Kayalarda da hafif var.

Conchlar tamamen koyu kahverengi, bitter çikolata gibi duruyorlar akvaryumda.

Spslerin beyazlayan yerleri bile kahverengi oldu

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi