tugrul_cakir87

Yosun Sorunu

18 posts in this topic

arkadaşlar bir türlü kurtulamadığım yosun yorunu devam etmekte yosun olduğu için mercanda koyamıyorum bu yosundan nasıl kurtulacam yardımlarınızı bekliyorum..

post-2679-0-74157300-1416504616_thumb.jppost-2679-0-72784900-1416504626_thumb.jp

post-2679-0-16257900-1416504300_thumb.jppost-2679-0-26643200-1416504350_thumb.jp

post-2679-0-08106400-1416504232_thumb.jp

Su degerlerın??

Floların ömrü rengi vs??

kullandgın katkı tuz vs??

RO mu damacanamı cesme suyumu??

kısaca yazarsan daha cabuk cevap bulabılırısn..

akvaryumum standart rsm130 henüz su değerlerini ölçmedim RO su kullanıyrm flolar hopar kasa içinde giessman 3*24 blue, 1*24 beyaz flolar takılalı 8-9 ay oldu sanırı önümüzdeki hafta floları değiştirecem katkı girmiyorum tuzu ise coralx kullanıyorum...

Floların omrunu tuketmıssın pek verım alamazsın kalıtelı atı-gıesmann tarzı flolarla dgsım yap ayrıca suyunuzun tds degerı nedır slıkat fıltresınden gecıyormu su ayrıca yakın zamanda testlerı edınıp degerlerı tespıt edıp uygun su ıle su degısımlerı ıle sorunu cozebılırsın

Evt floların ömrü doldu girsman alacm tekrar değerleri ölçüm yapıp paylaşırım banada slikattan kaynaklı sorun gibi geliyor peki bu yosunlardan ilaç takviyesi ile kurtula bilirmiyiz

iPhone 6 using Tapatalk

Fosfat tutucu medyalarla gecıcı cozum bıraktıgın an tekrar cosar ayrıca astarı yuzunu gecer sponsorlardan veya herhangı bır yerden slıkat fıltresı edınmeye calısın aksı takdırde sorununuz canlı gırısı ıle daha da artacaktır

RO da Silikat filtresi mevcut 6 ayda bir bakımı yapılıyor ve değiştiriliyor

iPhone 6 using Tapatalk

Belki su değerlerinde bir anormallik olabilir sonuçları bilemediğim için tam eminde değilim

iPhone 6 using Tapatalk

nutrient/besin sorunu var ki yosun var. iyice azaltın yemi ve aydınlatmayı, düzenli su değişimleri yapın, fosfat tutucu ve aktif karbon kullanın ve psniz iyi olsun. ama testlerinizi de edinin. testlerde mevcut yosunlar tükettiğinden çıkmayabilir veya sizi yanıltabilir. bunlar sorunun genel kabul görür çözümü.

kayalarınız yüksek fosfat olan başka bir tanktan geldiyse veya sizde uzun süre yüksek fosfat yediyse de uygun ortamı bulduğunda yosuna sebep olabilir. kumunuz eskiyse de değiştirmekte fayda var.

sakal yosunun alternatif çözümü votkadır..hatta ilk deneme sebebı sakal yosundur ve sakal yosunu duzenlı kullanım sonucunda tamamen bıtıyor..bende cok ugrastım sakal yosunu ıle ama suan sıfır ve hala duzenlı votka gırıyorum..bu yonteme karsı cıkanlar coktur kı haklı yonlerı var ama ben butun carelerı denememe ragmen kurtulamamıstım ve nıratımda 50 cıvarıydı..su an oda 5 lere dustu..eksı yonu votkayı kestıgınız zaman tekrarlama olayı olabılır ayrıca tabıkı ılk once degerlerınızı bılmenız ve mevcut hacım ıle canlı yukune gore olcuyu belırlemenız..nette arastırırsanız bır cok makale var bu konuda..gecmıs olsun..

Belki su değerlerinde bir anormallik olabilir sonuçları bilemediğim için tam eminde değilim

iPhone 6 using Tapatalk

Bendede vardı bu sakal illeti.Nasıl kurtuldum bilmiyorum ama o akvaryumdayken aydınlatmaları açmıyordum görmemek için.Ters çeviriyodum kayalarını 1 2 haftada sonra eser kalmadığını gördüm.

İlk kurulumda bende de oldukça mevcuttu hatta kum bile sakal yosunuydu. Müdahale etmedim zamanla yok olup gitti.

benim yosunlar geçecek türden gibi gelmiyor bana ...

peki komple kayaları ve floları değiştirsem bu yosun tekrar oluşurmu?

birde kayaların arkasındaki cam komple yosun yani 1-2 cm uzunluğunda onları hiç ellemedm yanlız bugün arka camı komple kazımayı düşünüyrum nasıl olur ? yinede ışıkları açtığımda yosunlar adeta coşuyor flolarda mecburen değişecek ölçümleri yapmadım elimde sera nın test kitleri var onada pek güvenmiyorm, akvaryumcuma gidip suyu test ettirecem bakalım belki sudan oluşan bir problemde olabilir

Merhaba,

Benimde aynı sorun vardı ama şuan neredeyse yok oldu diyebilirim.

1- FLO larınız eski mutlaka yenileyin.

2- RO su kullanmanız yetmez. Silikatlı RO kullanmanız gerekir ve TDS 0.5 üzerine çıkmasın

3- Düzenli su değişimi

Bundan sonra benim uyguladığım çözüm adımlarım.

4- Ben çoraba Saechem Phosguard koydum sumpın içine yerleştirdim.

5- RO TDS sorunsuzdu - FLO'larım yeniydi ama Tuzum kötüydü Red Sea Coral Plus tuza geçtim Düzenli su değişimi yaptım.

6- One Spot FOx Face ekledim biraz aç bıraktım deli gibi yosun yedi aynı şekilde Brown tang'de

7- En önemlisi Reeflowersdan Remalgea ürününü kullanmaya bşladım (Lily star mercan vardı daha doğrusu omurgasız canlı vardı o öldü bu ilçtan kaynaklandığı düşünüyorum bunun dışında bir kaybım olmadı)

Şuan neredeyse sakal yosun yok oldu. bazı kayalarımın ustu hala hafif yeşilimsi ama sakal yosun yok. 1 haftadır flolarımn hepsi 8 saat yanıyor yeniden oluşum yok rem algea kullanımına devam ediyorum.

Rem algea kullanım talimatına uygun şekilde kullandım tavsiye edrim.

1 person likes this

tşkkürler mehmet bey uyguladığınız yöntemi denemekte fayda var gerçi ben kayaları komple değiştirdim bakalım nasl olack

benim yosunlar geçecek türden gibi gelmiyor bana ...

peki komple kayaları ve floları değiştirsem bu yosun tekrar oluşurmu?

birde kayaların arkasındaki cam komple yosun yani 1-2 cm uzunluğunda onları hiç ellemedm yanlız bugün arka camı komple kazımayı düşünüyrum nasıl olur ? yinede ışıkları açtığımda yosunlar adeta coşuyor flolarda mecburen değişecek ölçümleri yapmadım elimde sera nın test kitleri var onada pek güvenmiyorm, akvaryumcuma gidip suyu test ettirecem bakalım belki sudan oluşan bir problemde olabilir

tugrul bey arka camı kazırken jıletle asagıdan baslayıp yavasca yukarı dogru kazıyabılırsenız suya karısmadan üst taraftan alınabılıyor yosun..bende komple kazımıstım bır ara ve neredeyse bu yontemle suya karısmadan yuzde 80 ını attım akvaryumdan..tabı dalga motorunuzuda kapatmanız lazım bu işlem sırasında..

arka camı komple kazıdım yosunları hemen akvaryum dışına çıkardım kayaları değiştirdim ve son hali...

post-2679-0-79515700-1416816473_thumb.jppost-2679-0-42581600-1416816488_thumb.jppost-2679-0-73999200-1416816505_thumb.jp

Engüzeli extremden rowa fos alın bitane reaktörün içine koyun olsun bitsin fosfat olayı

1 person likes this