tugrul_cakir87

Su Değerleri

25 posts in this topic

Arkadaşlar rsm130 standart akvryumumda artık mercanlara geçiş yapacağım ve değerlerim biraz fazla gözüküyor bu değerleri kısa zamanda nasıl düşüre biliriz...

Nitrat 0,50

Fosfat 0,02

Calsiyum 550 pmm

Magnezyum 1500 pmm

Karbonat kh 14 pmm

Silikat 0,9

Tuzluluk 1024

Demir 0,4

Amonyak 0,2

Nitrit 0

iPhone 6 using Tapatalk

Bu değerler tuz kaynaklı değerler değil muhtemelen, mercan koymadan tanka katkı girmeye mi başladınız? Tüketim yapacak canlı yoksa su değişiminden başka şansınız yok gibi, yani katkı girdiyseniz boşuna gidecek.

yok henüz hiç bir katkı girmedm mercan koymayı düşünüyorm testler böyle çıkınca mercan girmekten çekindim

güvenilir akvryumdan 20-30 lt aşılama yapsak nasıl olur değerleri stabil hale getirirmi yoksa sistem daha çok berbatmı edrez

hocam yukarıda şöyle demek istemişler; mg, ca ve kh çok yüksek normalde tuzun içinde olandan fazla ve sizin katkı girdiğinizi düşünmüşler. Eğer katkı girmediyseniz aşılama ile değişmez değerler. Mercan olmadığı için bahsettiğim değerlerde azalma olmaz ( mercanlar tüketiyor o maddeleri) bu su değerlerinde de akvaryuma mercan girişi yapmayın. Su değişimi yapmanız gerekiyor %10 civarında tabiki kontrol ederek...

Kullandığınız tuz nedir, değerleri bu kadar yüksek çıkıyor merak ettim. Testlerle ilgili sıkıntı olması da mümkün ama, ca, mg ve kh hepsini de yanlış ve yüksek ölçmez sanırım. Ölçüm yaparken yanlışlık yapmıyorsanız, sıkıntı tuzda muhtemelen.

Kurulumu yeni mi yaptınız bu arada?

Kullandığım tuz Coralx in ölçümleri elimde test olmadığı için petshop ta yaptırdım hiç bir katkı girmedim kurulum yapalı 1,5 sene oldu bu süre içinde sadece balık baktım ve bir sıkıntı yaşamadım şimdi mercana geçiş yapacam bu değerler ile nasıl olur onu öğrenmek istedim

iPhone 6 using Tapatalk

Amonyak kaydedilmiş olması iyi bir durum değil. Suyun değerlerini normalleştirmek için tek yolunuz su değişimi. %50 değişim yapmanız gerekecektir. Sonrasında kontrol edilip bir süre geçince tekrar edilmesi gerekebilir. Akvaryumunuzda yeterince kaya yok mu acaba? 1.5 senede amonyak sorununun çoktan halledilmiş olması gerekirdi. /edit: Bakteri kültürü girebilirsiniz destek amaçlı.

Bugün su değişimi yaptım kayalar yeteli derecede var, katkı olarak 1 haftadır biotim, biodegest ve Reeflower bacteria feder giriyorum yarın bir daha test

Edecem bakalım sonuçlar ne alemde...

post-2679-1417376253,16_thumb.jpg post-2679-1417376138,68_thumb.jpg

iPhone 6 using Tapatalk

testlerde bir hata var gibi duruyor. EN basiti 14 kh tuz ile mümkün değil (keşke o kadar yüksek kh olsa) .

mg-ca değerleri de temenni ettiğim tuz değerleri ama o kadar yüksek çıkmaz. Her su değişiminde ölçüyorum bende aynı tuzu kullanıyorum. 450 Ca - 1350mg gibi çıkıyor.

Bu durumu daha önce buharlaşıp eksilen suyu musluk veya damacana suyu ile tamamlayan arkadaşlarda gördüm. Eksilen suyu ro arıtma suyu ile tamamlamanız gerekiyor.

haklısınız davut bey buharlaşan suyu 2 sefer çaşme suyu ile tamamladm onunda etkisi olmuş olabilir dün su değişimi yaptım tekrar test edecm bakalm

dün akşam yapmış olduğum su değerleri...

tuz : 1023

nitrit : 0 (salifert)

ca :500 (salifert)

ph :7.7 (salifert)

mah :1410 (salifert)

kh :14 (salifert)

alkality :5.02 (salifert)

amonyum : 0,5 (sera)

amonyak : 0,009 (sera)

Coralx'de mag-ca-kh değerleri yüksek çıkar tuzun yapısı gereği.

Haklısınız Toygar bey bende farkındayım fakat geçen sene 1 kova almıştım ve elimde yarım kovadan fazla var mecburen kullanıyorum bu arada nitrat 50 lerde geziyor bir türlü düşüremedim Reeflower bacteria feder giriyorum 1 haftadır %10 sık su değişimleriyle bakalım düşürecekmiyiz

PS nedir? Nitratı düşürme görevi kendisine ait malum. Ayarları hatalı olabilir mi? Çalışmıyor olabilir mi? Yeterli gelmiyor olabilir mi?

ps tunze 9002 benim tank 130 lt yeterli olduğunu düşünüyorum fakat daha iyi bir ps de alabilirim şayet ps ile alakalısa

Daha önce buna benzer bir sorunun tek bir kayadan kaynaklandığını okumuştum. Belki canlı yada mercan yokken tek tek kayaları dışarı alıp bir koklamak amatörce ama basit bir çözümde olabilir.

benim eski kayalar vardı onları çıkarttım 10 gün önce yeni kayalar ekledim belki değişimdende olmuş olabilir ilk aklıma gelen de bu