Sign in to follow this  
Followers 0
cenkyalmaz

Makro Alg Için Aydınlatma

10 posts in this topic

Selamlar

Makro alg için T8 lambalardan aquastar yeterli olur mu kaç saat aydınlatıyosunuz makrolarınızı?

Ben led ampül aldım 6500K beyaz, 3w olanlarından, 20 cm ötesinden aydınlatıyorum, başta 12 saat aydınlatıyordum, şimdi 24 saat açık bırakıyorum, bir sıkıntı yaşamadım (lamba goldmaster idi sanırım)

chaeto var sadece ama caulerpa hariç bulduğum her algi koymak istiyorum. yalnız benimki sumpta değil akvaryumun içinde olduğu için 24 saat aydınlatamam. 6500k güzel ama görüntü tırt oluyo :)

Hmm, mercanların ışık ihtiyaçları ile bitkilerinki farklı. İkisi aynı yerde bilmem ki nasıl olur.

Mercanım yok Alper bey algler ucuz diye onlara yöneldim :lol: T8lerden 1 aquastar 1 coralstar mı önerirsiniz yoksa 2 aquastar mı? Ama mavi rengi seviyorum.Hazır sormuşken alglerin olduğu akvaryumda en çok hangi canlılar mutlu olur zor olmayan türlerden?

Algler mavi den ziyade beyaza ihtiyaç duyuyorlar, özellikle yeşil makroalgler için konuşalım, fotosentez ihtiyacını giderebilecek en iyi çözüm beyaz ışık. Öte yandan flo larla ilgili sorunuza cevap veremem, flo kullanmadım hiç.

1 person likes this

Alper bey T8den vazgeçip 3x39 T5 aldım. Üstündeki lambalar 1 Sylvania Luxline Plus 865(6500K) - 1 Sylvania Grolux - 1 Sylvania Aquastar(10000K).

Chaeto ve mushroom beslicem. 6500K olan lamba chaetoya yarar diye çıkarmıcam. Groluxun yerine gieseman aktinik alıcam ama aquastarı napıyım bilemedim. Mavi renk seviyorum ne tavsiye edersiniz?