24 posts in this topic

Bugünden itibaren bildiğiniz herşeyi unutun. Cyanoya karşı kesin bir zafer elde ettim. Bunu nasıl mı yaptım çok basit...

Cyano konusunda sonuçları görmeden tedavi yöntemim konusunda paylaşım yapmak istemedim.

Bugün itibariyle tecrübemi paylaşabilirim.

Bundan 4 ay kadar önce yavaş yavaş ortaya çıkan ve girdiğim aminoasit, ve mercan besini katkılarla zirveye ulaşan cyano istilası kaplamadık kaya bırakmadı. Birçok mercanı sıkıştırdı, bir kısmını kaplayıp öldürdü.

Ben bu cyanodan kurtuldum ve tek bir zerresi bile kalmadı.Kesinlikle hiçbir ilaç antibotik kullanmadım. Işıklandırmamı değiştirmedim.

Bunu cyanonun çıkmasına neden olan bakteri boşluğunu doldurarak yaptım.

Akvaryuma 1 hafta süreyle 2 gün aralıkla biodigest kırdım (bioptim değil) sonra beklemeye başladım, cyano nun büyümesi ve yayılması durdu. Yer yer kopmalar başladı. Sonra ilk sifon operasyonunu yaptım, hepsini sifonladım ve tekrar akvaryuma karışmasını önlemek için sifonladığım suyu elyaf filtreden geçirdim.

Yaklaşık 1 hafta sonra çok hafif bir geri dönüş oldu. Ama gerilemeye başladığını farkediyordum. Tekrar bir sifonlama operasyonu daha yaptım. Detaylı bir sifonlamaydı ve köşe bucağı temizledim.

Şimdi son sifonlamadan bu yana 2 ay geçti ve cyanodan eser kalmadı. Savaş zaferle sonuçlandı.

Sonuç olarak cyanoya neden olan bakteri boşluğunu doldurdum ve cyanonun aç kalmasını sağladım. Acıkan cyano yayılamadı. Sifonlamaylada son darbeyi indirdim.

Bu yöntemi herkes uygulayabilir. Hiç korkmayın. Cyanonun sonu geldi :)

ÖNCESİ

post-1612-0-19021800-1443698022_thumb.jp

SONRASI

post-1612-0-47776900-1443698019.jpg

12 people like this

Sıkıntısı olana elle tutulur bir yöntem deneme şansı. Sağlaması da yapılırsa bakteriyi bakteriye kırdırmak en akıllıcası olur.

Paylaşım için sağol.

1 person likes this

hocam pekiyi cyano çıkmadan önce mevcut bakterileri zayıf düşüren etkenler neler? yani döngü oturduktan sonra cyano vs yok sonra bir bakmışsınız 3 sene geçmiş birden patlıyor cyano, bizim modern bakterilerimizi kıran etkenler neler acaba? neler oluyorda modern bakteriler yok olmaya başlıyor cyano peydahlanıyor.

Mevcut sistemde herşey yolunda giderken bakteriler neden ölür?

En önemli nedeni aç kaldıkları için, biraz açarsak bakteri yaşam döngüsünü sürdürebilmek için nitrat, fosfat ve karbona ihtiyaç duyar. Nitrat-fosfat dengezisliği yani birinin limitasyonu (çok düşük seviyelere düşmesi) bakterinin döngüyü tamamlayamamasına, aç kalmasına ve poulasyonun sekteye uğramasına neden oluyor. Bunu önlemek için ara ara doğru bakteri kültürü ve bakteri besini girilebilir.

Bunun dışında sabunla yıkadığınız elinizi akvaryuma sokarsanız, sonucunu bilmediğiniz katkıları kullanırsanız, cyanodan kurtuluyum diye antibiyotik dökerseniz, klorlu çeşme suyunu arıtmadan akvaryuma dökerseniz, akvaryumun bulunduğu odada oda spreyi, çamaşır suyu, boya(tiner) gibi ürünler kullanırsanız bakteri populasyonunun çökmesi kaçınılmaz.

4 people like this

Umarım uzun vadede Kalıcı bir çözüm olur tankınız için ancak antıbıyotık kullandıktan sonrada zaten cyano yok edılıyor

Antibiyotik kullandıktan sonra bütün döngü resetleniyor. Hani döngünün oturması için aylarca bekliyoruz. Amonyağı çevirecek bakteriler yok. Nitriti nitrata çevirecek bakteri yok. Suya girdiğin bakteriler sudaki antibiyotik sebebiyle ölüyor. Su değişimleri, sistem yeni baştan.

Canlılar bu işkenceye dayanırsa oda iyi bir yöntem ama yine de bakteri kültürü şart.

Güzel bir çalışma... Antıbıyotık kullandıktan sonra çökmeyen bir tank görmedim...

1 person likes this

Antibiyotigin olayi bakterileri oldurmesi zaten. İnsan sagligindada boyle degilmi doktorlar neden antibiyotik tavsiye etmiyor vicuttaki yararli bakterileride olduruyor. Ki allah insan vicudunu oyle bir yaratmiski herseyin fazlasini tahliye edebiliyor. Bizim akvaryumlar boyle degil maalesef. Bence akvaryumda antibiyotik kesinlikle kullanilmamali. Ben yorgan dosek yatmadikca kendime bile kullanmiyorum. Mumkun oldugunca ayakta atlatmaya calisiyorum

5 people like this

Güzel bir çalışma... Antıbıyotık kullandıktan sonra çökmeyen bir tank görmedim...

Şu ana kadar 4 defa kullandım antıbıyotık Çöken tank görmedim cok şükür

Sps lerde sıkıntı olabılıyor olmuyor değil ancak soft lps agırlıklılı tanklarda sıkıntı olmadı...

Paylaşım için teşekkür ederim ancak cyano tarih olmaz nedeni ise sizin tankınızda kullanılamayan karbon besinler birikim yaptığı için cyano oluşmuş sizde yararlı bakteriyi verince durum düzelmiş eğerki tankınızda co2 veya belli bir organik atık birikii , fosfat ,silikat gibi nedenlerden oluşmuş olsaydı malesef o bakteri hiçbir işe yaramayacaktı.

1 person likes this

Şu ana kadar 4 defa kullandım antıbıyotık Çöken tank görmedim cok şükür

Sps lerde sıkıntı olabılıyor olmuyor değil ancak soft lps agırlıklılı tanklarda sıkıntı olmadı...

Öyle zannetmiş omayasın..

Ben denedim en azından. emın olmadıgım bir konuya yorum yapmazdım.

Zafer antibiyotiklerin bakterileri öldürdüğü bilimsel bir gerçek olduğu sürece bu kural değişmez. Ha sen değişik araçlar kullanırsın bakteri girersin felan bunlarda istisnadır kaideyi bozmaz...

Bende yıllardır antibiyotik kullanırım çok şükür en ufak bir pruzunu görmedim. Hem kullandım hemde kullandırdım tavsiye ettiğim tanklardada sıkıntı olmadı. Acaba sizin kullandığınız antibiyotik'te sıkıntı olmasın. Antibiyotikten tank çökmez sadece etkilenen canlılar olur oda rengine etki yapar 10 gün sonra tekrardan rengi yerine gelir. Abartısız 4-5 yıldır kullanıyorum sıkıntı yasamadım.

Bende yıllardır antibiyotik kullanırım çok şükür en ufak bir pruzunu görmedim. Hem kullandım hemde kullandırdım tavsiye ettiğim tanklardada sıkıntı olmadı. Acaba sizin kullandığınız antibiyotik'te sıkıntı olmasın. Antibiyotikten tank çökmez sadece etkilenen canlılar olur oda rengine etki yapar 10 gün sonra tekrardan rengi yerine gelir. Abartısız 4-5 yıldır kullanıyorum sıkıntı yasamadım.

O zamam bizlere uygulama şeklini yazın bizde öğrenelim.....

Ben devamlı croxilex bid 1000mg'lık olan antibiyotik kullanıyorum.

100-300lt tank icin 1/2 tablet şeklinde taşırma kutusuna atıyorum. 3 gün sonra tekrardan 1/2 tablet atarak tedaviyi izleme suresine geciyorum. Haftalık 1 tableti 1/2 şeklinde verdiğim Zaman genelde cyano vs kalmıyor.

Su değişimi ve bakteri kültürü girişini ben yapmıyorum ama yapılması yönünde kişiye kalmış bir not olarak söylerim devamlı isteyen kullansın isteyen kullanmasın. Bende cyano olsun olmasın her tank'ta cyano var olduğundan kimisi aktif kimisi aktif olmadığı icin ayda 1/2 tablet şeklinde veriyorum. Uygulama bu şekilde.

Peki antibiyotiğin öldürdüğü bakterileri popülasyonunu not bıraktığınız arkadaşlar nasıl uygulamış...

Uygulayanda vardır uygulamayanda orasını tam olarak bilemiyorum. Resimdeki akvaryumdada cyano vardı gecen hafta, antibiyotik sayesinde tertemiz oldu. Bu tankın sahibide düzenli olarak biodigest vs kullanan birisi. Cyano bakteri fuanasi ile Özdesen bir yosun hastalığıdır fakat antibiyotiksiz tedavi olmaz diyemeyiz var elbette ama çok zor gerçekten. Kısa vadede antibiyotik kaçınılmaz gibi. 88729aa099fc21c190595701db5f53e8.jpg

Temizlenmiş resmi gelince yüklerim.

Arkadaşlar konu dönüp dolaşıp yine "ben daha çok biliyorum" mantığına gelmiş.

Lütfen başkalarının fikirlerini karalamak yerine, bu adamında bir bildiği vardır diye bakalım.

Sonuçta ben bu yazdıklarımı uydurmadım. Uyguladığım yöntemin sonucu ortada.

Ben antibiyotik tedavisinin bakterileri öldüreceğini düşünüyorum. Cyano ve yararlı bakterilerin tümünü.

Akvaryumda fazla kirlenme olmassa zaten bakterilerin yokluğı çok fazla fark yaratmaz. Ama büyük bir yemleme ve mercan besini girişi varsa bunu çevirecek bakteri de yoksa sistem ayakta kalamaz. Sizin uyguladığınız yöntem de uygulanabilir ve canlılara direk zararı yoktur. Yumuşak mercanlar, lps ler amonyak, nitrit ve nitratı tolere edebilirler. Sıkıntı sps türlerinde özellikle de acrolarda ortaya çıkar.

Uygulayanda vardır uygulamayanda orasını tam olarak bilemiyorum. Resimdeki akvaryumdada cyano vardı gecen hafta, antibiyotik sayesinde tertemiz oldu. Bu tankın sahibide düzenli olarak biodigest vs kullanan birisi. Cyano bakteri fuanasi ile Özdesen bir yosun hastalığıdır fakat antibiyotiksiz tedavi olmaz diyemeyiz var elbette ama çok zor gerçekten. Kısa vadede antibiyotik kaçınılmaz gibi. 88729aa099fc21c190595701db5f53e8.jpg

Temizlenmiş resmi gelince yüklerim.

Ahmet kardeş benim oyle bir iddiam yok ben bilirim gibi. Nerden çıkardın orasını pek anlamış gibi degilim.

Antibiyotik kullanmıştır. ama 120 lt akvaryumda bk200 kullanıyordur sistem çökmeye bilir(büyük ihtimalle çökmez)

sonuç olarak sadece biyolojik filitrasyonl ayakta durmuyo akvaryumlar

Arkadaşlar ben her iki yolu hatta başkalrınıda biliyorum. Burada soru yöneltmemdeki neden ve nasıl uygulanmış şeklindeki sorum diğer üyelerinde bilgilenmesi bakımından, illaki her tecrübemizi kısa, orta ve uzun vadede değerlendirmek gerekmektedir.

Burada Ahmet bey kendi izlediği yolu paylaşmıştır, kendisini yararlı bir konu açtığı için tebrik ediyorum.

Bu vesile ile hobiye katkı sağlayacak konulara hediye verme gibi bir uygulama başlatacağiz. AKVARYUM MERKEZİ tarfından katkı ve bakterilerde geçerli olmak üzre kendisine % 20 indirim çeki hediye etmek istiyoruz...

2 people like this

Yener bey güzel düşünceleriniz ve bu hediye için çok teşekkürediyorum. Amacım bu sorundan muzdarip arkadaşlara yol göstermekti sadece. İnşallah birçok arkadaşı hobiden soğutan bu yosuna bir çözüm olur. Akvaryum Merkezine de teşekkürederim böyle bir konuya öncü oldukları için. Bunun gibi yararlı paylaşımların artmasını temenni ediyorum.

Ben ve yönetici arkadaşlar elimizden geleni yapıyoruz.... Sizlerde yardimci olursanız neden olmasın...