ozbekatilla

Kessil Inanılmaz Fiyatlarla Yakında Turkiye 'de

49 posts in this topic

Aslında Çin lilerin taklit ettiği birşey yok, hepsini onlar yapıyor. :)

3 people like this

Reefbuilders bi yazı yazmış bu konuyla ilgili ama direkt Kessilin tarafından alttaki yorumlar daha makaleden daha ilgi çekici bu arada daha önce zaten Kessilin bir kopyası yapılmış onu öğrendim sayelerinde Kelo AO

Makale burda

https://reefbuilders.com/2016/03/15/jebao-ak-60-matrix-led-is-a-direct-copy-of-kessils-a360-spotlights/

buda kelo AO

http://kelolight.com/aquarium_detail.php?menuid=125&id=6

1 person likes this

Adamlar bizim dediklerimizi aynen söylüyor;

The Jebao WP pumps, the Jebao dosing pump, and more recently the Jebao Cross-Flow – moving water is pretty straightforward and we can’t make the same argument against knockoff water flow pumps as we can for knockoff LEDs.

Producing high quality LEDs, managing heat and using good quality electronic components is a whole different ball game from making simple tweaks to commercially available motors. Don’t waste your money on the Jebao AK-60 Matrix LED.

1 person likes this

Adamlar aynısını söylüyor ama yorumları okuyunca ona katılan pek kimse olduğu söylenemez. Rastgele işe yaramaz demiş, herhangi bir ölçüm vs yapmamış . Herkes de bu yazı için para alındığından filan bahsetmiş :)

Para almış olabilirler elbette mümkün, ama kessil ile kopyası arasındaki farkı mühendislik bilimi yaratıyor. Led armatürün tasarımında soğutmadan sessizliğe, reflektöre, enerji verimliliğine kadar birçok şey hesaplanıyor, modelleniyor, simüle ediliyor, ondan sonra kessil, kessil oluyor. Bu adamlar kessil in karbon kopyasını yapmadılarsa birşeylerin aksayacağı kesin bence. Tabi bekleyip göreceğiz. Bu arada ben Kessil den para almadım. (Direkt kendini aldım :) )

1 person likes this

Ben sipariş verdim bundan. Kessil de var elimde.

Kıyaslayacağım. Keşke kessil kadar iyi çıksa diyorum ama pek de sanmıyorum doğrusu. Bir ara kafayı takıp, kessil in kullandığı ledleri belki ucuza bulurum diye araştırmıştım. Ancak karşıma neredeyse hiçbir verimli sonuç çıkmamıştı. Şimdi göreceğiz bakalım jebao nasıl bi led bulmuş :)

Alttaki yorumlarda controller ın apex ile çalıştığından bahsediyor. Eğer öyle ise süper.

Gerçi kesilse çok basarili bir armatür değil ama hadi bakalım ne çıkacak ortaya

üretilen bir ürün tüketiciye hitap ettigi için tabiki tüketici bilinci aşıkardır.biz her ne kadar bilimsel yaklaşşakta mühendislik boyutunu cok fazla sentezleyecegimiz bir durum degil (üstadları tenzi ederim)kessil multi chip led teknolojisinde bence zirve tahtındaki AP700 serisi ile bunu fazlasıyla ispatladılar.ancak ülkemiz gerçekleriyle konuşursak ekmek köfte ilişkisiyle jebao fiyat ve performans politikasının diger markalara göre üstünde bir üründür.öyle tahmin ediyorumki 10 hobiciden 8 inde muhakkak jebao imzalı bir ekipman vardır.vortekleri söküp jebao kullanan ayısı buna en büyük referanstır.muhakkak jebao firması patent etigi geregi kessil replikasında farklılıklar gösterecektir ki belirli sayıda urun arasında farklılık olması gerekmektedir.gerci bu konunun ucu çok açık yanı bir kablo farkını bile enstuti fark olarak tanımlayabiliyor.buhtemelen işlevsel mühendisligi bire bir kopyalayacaklardır.sonuç olarak rekabet her zaman tüketiciyi kar ettirir.umarım bir an önce gelir iç piyasaya denemeyi düşündügüm bir ürün

Sayın Üstadlar,

Konu hakkında pratik bilgiye sahip değilim ancak başka pek çok üründe rastladığım "marka fanatizmine" tuzlu su camiasında da rastlayınca bir kaç cümle yazmadan edemedim, affola. Öncelikle konu edilen yazıyı okudum, bilimsellikten ciddi anlamda uzak bir yazı. Yorumlarda bahsedildiği gibi firmadan para alarak yazmış bile olabilir yazarı, önemli nokta o da değil bence. Bir işi iyi yaptığı ortada olan bir firmaya bir daha hiç bir rakip çıkmayacaksa bu en başta tüketici olarak bizi sonra da insanlığı üzmeli. Zira gelişimin damarının tıkandığı anlamına gelir böyle bir durum. Bir işi ilk yapan firmaya saygı duyalım, gönlümüzde ona ayrı bir yer açalım ama "marka fanatizmi" ile davranıp da bundan başkası iş görmez demek bir tüketici olarak en başta bizim için anlamsız bir hareket.

Ürünü temin edip bilimsel metodla test etmeden o ürün hakkında yorum yapmak olsa olsa spekülasyon olur. Benzer şartlarda tekrar edilebilir denemeler sonucunda 2 ürünü kıyaslamak olası. Bunu yapmak da kolay iş değil. Bu sebeple genelde bu tip konularda bilimsel değil de duygusal yaklaşımlar daha bir belirgin oluyor.

Bu tartışmayı biraz iphone android tartışmasına benzettim ben. Iphone "marka fanatikleri" için telefon Apple'ın ürettiği o modelden başkası olamaz. Ceplerinde telefon faturalarını ödeyecek para olmasa da bu üreticinin ürettiği en son model cihazın satın alınması olmazsa olmazdır. Diğerini hiç denememiştir ama olsun, zaten diğer cihaz aslında telefon bile değildir. Hiç denemediği-kıyaslamadığı bu iki ürün arasında taraf tutar diğerini kötüler.

Fazlaca da uzatmak istemiyorum. Ben,m bu konudaki düsturum şöyle; işimi gören ve maliyeti bana uygun her şeyi alıp kullanabilirim. Markaya takılmam. Markaya takılması gereken ona sahip olan patrondur bence. Fanatizm derecesinde korumak patronun işidir, tüketici olan benim değil.

Saygılarımla..

2 people like this

Diğer hobilerden çok çok iyi bildiğim gümrük mevzuat konularında söyle bir tiyo vereyim .. Kesinlikle PTT kargo tercih edin.

100 - 130 dolar üzeri getirmeyin.

Gümrüğe takıldığında mutlaka orjinal fiyatını beyan edin .. Max ödeceğiniz vergi ürünün fiyatının %20'sidir.

Bu arada çok düşük maliyet yazdırmakta şüphe uyundurmaktadır. Makul derecede indirimli yazdırın ..

Gümrük kısmı ile ilgili bilgi vereyim.

75euroya kadar olan eşya önemsiz değere sahip eşya olarak kabul edilir ve ticari olup olmaması farketmeksizin teslim edilir.

75euro - 1500euro arası kıymete sahip eşyalar için tek ve maktu vergi uygulanır. AB ülkeleri için %18 diğerleri için %20 dir. Vergiyi ödeyerek ürünü alırsınız.

Eşyanın kıymetine posta ücreti dahil edilmez. Gümrük muayene memuru ekli belgeleri de dikkate alarak, inanmazsa kıymet araştırmasına giderek eşyanın kıymetini belirler. Gerek görürse ödeme kanıtlayıcı ödeme belgesi benzeri emareler isteyebilir.

İndirimli fatura, ödemeyi bölmek gibi yollara gitmeniz tespiti halinde basit bir olay için uğraşmak istemeyeceğiniz sıkıntılar yaşatabilir.

GENELGE

(2014/07)

7/10/2009 tarihli ve 27369 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki 4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın Beşinci Kısım hükümleri çerçevesinde posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyaya aşağıdaki şekilde işlem yapılacaktır.

1) Aşağıda belirtilen eşyanın serbest dolaşıma giriş beyanı, dolaylı temsilci sıfatıyla posta idaresi veya Bakanlıkça yetkilendirilmiş hızlı kargo firmaları tarafından yapılabilir.

a) Doküman,

B) Kararın 45 inci maddesinde belirtilen önemli değeri olmayan eşya,

c) Kararın 62 nci maddesinde belirtilen değeri 1500 Avro’yu, miktarı brüt 30 kilogramı geçmeyen, bir gerçek kişi adına gelen ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşya,

d) 4458 sayılı Gümrük Kanununun 167 nci maddesinin birinci fıkrasının sekizinci bendinin (d) alt bendi kapsamı numunelik eşya ve modeller”.

2) Kararın 45 inci maddesi çerçevesinde posta veya hızlı kargo taşımacılığı kapsamında gelen eşyaya muafiyet uygulanmasında, eşyanın ticari miktar ve mahiyette olup olmadığı veya bir gerçek kişiye ya da tüzel kişiye gelip gelmediği önem arz etmemektedir. Bununla birlikte, Kararın 62 nci maddesi kapsamında posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyaya muafiyet uygulanabilmesi için, eşyanın bir gerçek kişiye gelmesi, ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi ve değerinin 1500 Avro’yu, miktarının diplomatik eşya ve yolcu eşyası hariç olmak üzere brüt 30 kilogramı geçmemesi gerekmektedir.

3) Kararın 61 inci maddesinde düzenlenen 430 Avro tutarındaki yolcu beraberi eşya muafiyeti, posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla getirilen eşyaya uygulanmamaktadır.

4) Kararın 62 nci maddesi kapsamında, Türkiye Gümrük Bölgesindeki gerçek bir kişiye posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden Kararın 45 inci maddesinde geçen değer mahsup edilmeyecektir.

5) Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyanın kıymetinin muafiyet limitleri dahilinde olup olmadığının tespitinde kargo ücreti dikkate alınmayacak, ayrıca aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler bir bütün teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte dikkate alınacaktır. Eşyanın sigorta poliçesinde belirtilen kıymetinin yüksek ya da düşük bildirilmiş olduğunun tespiti durumunda, eşyanın kıymeti ibraz edilen faturaya, satış fişine veya eşya bedelinin ödendiğine ilişkin belgeye göre belirlenir. Bu tür belge ibraz edilememesi veya ibraz edilen belgede kayıtlı kıymetin düşük bulunması halinde, eşyanın kıymeti gümrük idaresince belirlenir.

1 person likes this

Gümrük kısmı ile ilgili bilgi vereyim.

75euroya kadar olan eşya önemsiz değere sahip eşya olarak kabul edilir ve ticari olup olmaması farketmeksizin teslim edilir.

75euro - 1500euro arası kıymete sahip eşyalar için tek ve maktu vergi uygulanır. AB ülkeleri için %18 diğerleri için %20 dir. Vergiyi ödeyerek ürünü alırsınız.

Eşyanın kıymetine posta ücreti dahil edilmez. Gümrük muayene memuru ekli belgeleri de dikkate alarak, inanmazsa kıymet araştırmasına giderek eşyanın kıymetini belirler. Gerek görürse ödeme kanıtlayıcı ödeme belgesi benzeri emareler isteyebilir.

İndirimli fatura, ödemeyi bölmek gibi yollara gitmeniz tespiti halinde basit bir olay için uğraşmak istemeyeceğiniz sıkıntılar yaşatabilir.

GENELGE

(2014/07)

7/10/2009 tarihli ve 27369 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki 4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın Beşinci Kısım hükümleri çerçevesinde posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyaya aşağıdaki şekilde işlem yapılacaktır.

1) Aşağıda belirtilen eşyanın serbest dolaşıma giriş beyanı, dolaylı temsilci sıfatıyla posta idaresi veya Bakanlıkça yetkilendirilmiş hızlı kargo firmaları tarafından yapılabilir.

a) Doküman,

B)/>/> Kararın 45 inci maddesinde belirtilen önemli değeri olmayan eşya,

c) Kararın 62 nci maddesinde belirtilen değeri 1500 Avro’yu, miktarı brüt 30 kilogramı geçmeyen, bir gerçek kişi adına gelen ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşya,

d) 4458 sayılı Gümrük Kanununun 167 nci maddesinin birinci fıkrasının sekizinci bendinin (d) alt bendi kapsamı numunelik eşya ve modeller”.

2) Kararın 45 inci maddesi çerçevesinde posta veya hızlı kargo taşımacılığı kapsamında gelen eşyaya muafiyet uygulanmasında, eşyanın ticari miktar ve mahiyette olup olmadığı veya bir gerçek kişiye ya da tüzel kişiye gelip gelmediği önem arz etmemektedir. Bununla birlikte, Kararın 62 nci maddesi kapsamında posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyaya muafiyet uygulanabilmesi için, eşyanın bir gerçek kişiye gelmesi, ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi ve değerinin 1500 Avro’yu, miktarının diplomatik eşya ve yolcu eşyası hariç olmak üzere brüt 30 kilogramı geçmemesi gerekmektedir.

3) Kararın 61 inci maddesinde düzenlenen 430 Avro tutarındaki yolcu beraberi eşya muafiyeti, posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla getirilen eşyaya uygulanmamaktadır.

4) Kararın 62 nci maddesi kapsamında, Türkiye Gümrük Bölgesindeki gerçek bir kişiye posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden Kararın 45 inci maddesinde geçen değer mahsup edilmeyecektir.

5) Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyanın kıymetinin muafiyet limitleri dahilinde olup olmadığının tespitinde kargo ücreti dikkate alınmayacak, ayrıca aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler bir bütün teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte dikkate alınacaktır. Eşyanın sigorta poliçesinde belirtilen kıymetinin yüksek ya da düşük bildirilmiş olduğunun tespiti durumunda, eşyanın kıymeti ibraz edilen faturaya, satış fişine veya eşya bedelinin ödendiğine ilişkin belgeye göre belirlenir. Bu tür belge ibraz edilememesi veya ibraz edilen belgede kayıtlı kıymetin düşük bulunması halinde, eşyanın kıymeti gümrük idaresince belirlenir.

Mükemmel bir açıklama teşekkürler.

Peki münferit olarak Avrupa'dan uçak kargo ile mercan veya balık getirme konusunda nasıl bir prosedür var ?

Bu konuda bilginiz varmı?

Onur Bey Merhaba,

Yurtdışı alışverişi ile çok sık uğraşan birisiyim. Bu konularda iyi kötü bir deneyimim var diyebilirim. Canlı alımı ile ilgili bilgim yoktu ancak biraz araştırma ile bunun sorunlu bir iş olduğunu söyleyebilirim. İşin gümrük vergisi kısmını bir yana bırakırsanız bu şekilde yurtdışından canlı getirebilmek için; canlıların sağlık raporu/alım belgesinin ve ordino belgesinin (yani bir nevi pasaportu yada cüzdanı desek olur, canlının nereden geldiği v.b. şeylerin belirtildiği bir belge) temin edilmesi lazım. Bunlar olmadan canlıları gümrükten geçirmeniz oldukça zor.

İşin diğer kısmı bu belgelere sahip de olsanız bu gümrükte sorun yaşamayacağınız anlamına gelmiyor. Gümrük mevzuatı gümrük memuruna öyle yetkiler veriyor ki, pek çok durumda itiraz hakkınız bile yok. O nedenle hiç kimse getirdiğim ürün 1 tane ve 75 € sınırı altında ben gümrüğe takılmam diye düşünmesin. Gümrük memuru ürünün bedeli ve ticari olup olmadığı hususunda her zaman son sözü söylemeye yetkili kişi.

Saygılarımla..

Onur Bey,

Bu konuda başka bir forumda şöyle bir içerik buldum onu da sizinle paylaşmak isterim;

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na dışarıdan balık getirmekle ilgili yazdığım dilekçeme cevap gelmiş.

Sizlerle de paylaşayım istedim.

T.C.

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI

Gümrükler Genel Müdürlüğü

Tarih : 31/10/2013

Sayı : 31775355-153.99 EKİM/2013/18803

İlgi : 24/10/2013 tarihli dilekçeniz.

Sayın SORGUÇ,

Mezkur dilekçeniz incelenmiştir.

Posta yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşyanın kıymetinin 75 Avro'dan düşük olması halinde, eşyaya muafiyet uygulanarak herhangi bir vergi ödemesi yapılmaksızın eşya alıcıya teslim edilmekte; değeri 75-1500 Avro arasındaki gerçek kişiye gelen ticari nitelikte olmayan eşya için ise, eşyanın Avrupa Birliği'nden gelmesi durumunda %18, AB dışındaki bir ülkeden gelmesi durumunda %20 oranında tek ve maktu vergi ödenmek suretiyle alıcısına teslim edilmektedir. Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, kargo ücreti dikkate alınmamaktadır.

Bahse konu verginin dışında, taşımacılığı yapan firma veya idarenin, verdiği hizmetler sonucu talep edebileceği ücretlerin gümrük idaresi ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

Yukarıda bahsi geçen muafiyet 30 kg ağırlığın altında bulunan eşyaya uygulanmaktadır.

Kargo yolu ile kişisel eşya olarak canlı balık getirilmesi önünde bir engel bulunmamakla birlikte, kıymetin 75 Avro'dan yüksek olduğu durumlarda gönderiler, taşıyıcı firma tarafından gümrük işlemleri tamamlanmak üzere birkaç gün bekletilebilmektedir.

Bu çerçevede, konunun hassasiyeti sebebiyle taşıyıcı firma ile de bağlantıya geçmenizin uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Aynı konuda yapacağınız yazışmalarda yukarıda belirtilen tarih ve sayımızı mutlaka belirtiniz.

Çalıştığım gümrükte canlı balık ve mercan ithalatı yapılmıyor açıkçası. Olsa şu şu diye direk söylerdim yada araştırmam gerek. Kısa bi tarife araştırması ile bulduklarım şunlar

" Ürün Güvenliği ve Denetim 2016/5 Sayılı Tebliğ Ek-1/A gereğince; Veteriner Kontrollerine Tabi Olan Hayvan ve Ürünler için Hayvan ve Ürünlerin Ülkeye Girişinde Ön Bildirim ve Veteriner Kontrollerine Dair Yönetmelik gereğince ön bildirim yapılması (Md.4); Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygunluk yazısı verilebilmesi için Kontrol Belgesi ibrazı gerekir (Md.5 ve 8). Belirtilen ürünün Serbest Dolaşıma Giriş Rejimi, Dahilde İşleme Rejimi, Hariçte İşleme Rejimi, Gümrük Kontrolü Altında İşleme Rejimi ve Geçici İthalat Rejimine tabî tutulmasında Uygunluk Yazısı gümrük idaresine ibraz edilmesi gerekmektedir. (Md.12)

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca düzenlenen Veteriner Giriş Belgesinin orijinali gümrük idarelerine bildirilir ve belgede belirtilen ilk varış yerine kadar sevkiyata eşlik eder. (Md.7)

Ülkeye Girişte Veteriner Kontrollerine Tabi Olan Hayvan ve Ürünlere Dair Yönetmelik ile belirlenen hayvan ve ürünler kapsamı dışında olması,durumunda ön bildirim, Kontrol Belgesi ve/veya uygunluk yazısı düzenlenmez. (Md.10/3)"

Baya bir belge var yani. Gümrük mevzuatı yoğundur. Bu işleri bireysel yapmanız çok zordur, gümrük müşavirine danışırsanız detaylı bilgi verecektir. Koliyi yükle direk gelsin hiç bir işlem yapmayım şeklinde olmaz maalesef. Posta kargo yoluyla balık mercan getirmek yasal izinlerin dışında olması da pek mümkün değil gibi açıkçası. Uçak kargo ile gelir, işlemlerini tamamlayıp çekersiniz ürünleri ( canlıları) Dediğim gibi detaylı araştırmak lazım, ekstra bir kolaylık sağlanmış olabilir.

Bu aralar arkadaşlarım Tailand'a çok gidip geliyor. Balık mercan getirebilirler mi yanlarında? Tecrübesi olan var mı?

Bu aydınlatma için ben de bekmelemedeyim...

Ben sipariş verdim bundan. Kessil de var elimde.

Kıyaslayacağım. Keşke kessil kadar iyi çıksa diyorum ama pek de sanmıyorum doğrusu. Bir ara kafayı takıp, kessil in kullandığı ledleri belki ucuza bulurum diye araştırmıştım. Ancak karşıma neredeyse hiçbir verimli sonuç çıkmamıştı. Şimdi göreceğiz bakalım jebao nasıl bi led bulmuş :)

Alttaki yorumlarda controller ın apex ile çalıştığından bahsediyor. Eğer öyle ise süper.

burhan bey,,ürün elinize geçtimi acaba??geldiyse eğer kalitesi nasıldır ?

adnan bey... henüz ürün elime geçmedi. bir aksaklık var sanırım. geçince size haber ederim. gerçi biraz umutsuzluğa kapıldım, araştırdığım kadarı ile. kessilin bayağı bir çakması varmış meğer halihazırda :D

adnan bey... henüz ürün elime geçmedi. bir aksaklık var sanırım. geçince size haber ederim. gerçi biraz umutsuzluğa kapıldım, araştırdığım kadarı ile. kessilin bayağı bir çakması varmış meğer halihazırda :D

ok...saolun ..haber bekliyoruz..özellikle sizde hem kessil de olunca ,kıyaslama çok önemli olur :)

Adnan abi 2 tane A360 var kontrollor goosneck lazimsa verim .

Kelo nun yorumlar daha iyi nette...

jebao değil de Kelo araştırsak derim...

300 usd fiyat gördüm sanki...