Sign in to follow this  
Followers 0
ayhan2534

Yosun oluşmaya başladı

6 posts in this topic

Arkadaşlar merhaba yosun oluşmaya başladı kurulumum 4 aydır oldu ama ışıklar kapalı boş devir daim ediyordu son 20 gündür ışıkları açtım tuz oranını tamamladım durum bu şekilde.

image.png

image.png

elektrik tasarrufu olsun diye :) 4 gün önce ektremden aktif karbon aldım beklemede duruyor kullanayım mı? ve şuanda reakrörün içinde rowa fosfat var ektremden aldım.

fosfat değerini ölçerseniz iyi olur bendede fosfat dereği yüksek olduğu zamanlar hem protein skimmer yeşil toplama yapıyordu hemde akvaryumun camında akvaryumda yeşil agler çoğalmıştı nitrat ve fosfatla beslenen bitkiler var sumpa veya tang türü yoksa akvaryumunuzada koymanızı önerebilirim koyduğunuz zaman eğer yüksekse zamanla düştüğünü, yeşil algin azaldığını ve protein skimmerin kahverengi topladığını göreceksiniz ve kumdada varsa sifonlama yaparsanız iyi olur

1 person likes this

Eğer ışığı 4 ay hiç yakmadıysanız, diatom sürecini daha yeni yaşıyorsunuz demektir ;) 

4 ay neden beklediğinizi sorabilirmiyim? elektrik tasarrufu derken, hiç ışık yanmayan bir sistemden aynı döngüyü bekleyemeyiz, eğer "4 ay kapalı kalsın, su iyice otursun canlıları atacağım zaman açarım" dediyseniz maalesef çok doğru bir yöntem değil ;)