cyro

İstenmeyen algler

28 posts in this topic

Hair Alg

post-4-1261865328,17_thumb.jpg

post-4-1261865341,8_thumb.jpg

Bryopsis

post-4-1261864818,62_thumb.jpg

post-4-1261864837,58_thumb.jpg

Bubble alg

post-4-1261864920,35_thumb.jpg

post-4-1261864956,14_thumb.jpg

Dinoflagellates

post-4-1261864997,02_thumb.jpg

Gelidium

post-4-1261865105,72_thumb.jpg

Dictyota

post-4-1261865196,91.jpg

Derbesia

post-4-0-67754200-1320599873.jpg

Red slime alg

post-4-1261865476,56_thumb.jpg

Diatom

post-4-1261865570,01.jpg

Film Alg

post-4-1261866339,82_thumb.jpg

Selim eline saglık. :) Hakan hepsının kurtulma yontemi ayrı vakit bulabilirsem elimdeki kitaplardan bilgileri girerim.Ama öncelikle akvaryumda yosun yiyicilerin bir veya birkac tanesi olması gerekli ve bu yosun ortamını olusturan etkenleride düzelterek işe girmek gerekir ( deniz kestaneleri,abalone,dolabella,snailler (farklı turler ), vs.)

Umarım hiç kimsenin akvaryumuna Dinoflagellates bulaşmaz.Bu konuda uzman hoca Black Jag nickli Devrim'den ögrenecek cok sey var.

Bende Bryopsis akvaryumu kurarken canlı kayalarla gelmişti, Naso tang hepsini yedi, ondan sonra hiç görmedim ...

Daha sonra (yaklaşık 6 ay önce) aldığım bir Clam ile birlikte Bubble Alg geldi onlar duruyor,3-5 taneydi şimdi 8-10 tane oldular. Nasıl yok edilir bilmiyorum?

Film Alg dediğimiz şey sanırım camda oluşuyor, 3-4 günde bir temizlemem gerekiyor. Nasıl yok ederim bilmiyorum.

Not: Fosfat tutucu medya kullanıyorum.

Film Alg benim camlarda da oluşuyor 2-3 günde bir siliyorum acaba neden kaynaklanıyor olabilir?

film alg pek ciddiye alınmaz. herkes akvaryum camını silmek zorunda kalır. genel olarak fosfat remover, karbon, iyi ps ve macro algler kullanmak çözüm yollarıdır. camdaki yosunları temizleyecek ekip de önemli. bol nutrient, yüksek ışık ve nispeten yüksek derecelerde gözükür.

yosun sorunlarının başında herhalde yemler gelir. nedense yemlere bir türlü çözüm bulunmuyor.

Umarım hiç kimsenin akvaryumuna Dinoflagellates bulaşmaz.Bu konuda uzman hoca Black Jag nickli Devrim'den ögrenecek cok sey var.

dino için ph yükselttiklerini okumuştum. tabii tecrubeli arkadaşları dinlemek lazım.

neomeris sp - spindle weed alg

pek istenmeyen denmez fosforlu renkte çok güzel bir canlı.

post-4-1262958757,96.jpg

Güzel bilgiler, paylaşım için teşekkürler.

Dinoflagellates kurduğum tüm akvaryumlarda varmış mesela, ben diatom türü sanıyordum. Bir de bu alglerde alınan küçük bir frag kayası da olsa aşılama durumu oluyor sanırım. Küçük bir kayada az miktar hairy alg gelmişti. Elle de temizlemiş olmama rağmen fosfat yüksek olduğu için bir anda çoğaldılar. Alınan kaya ve fraglara da dikkat etmek gerekiyor anlaşılan..

Briyopsis için birebir denendi SOHAL TANG kesinlikle 3 dk içinde birtane bile bırakmıyor bilginize

Çok güzel bir paylaşım olmuş Selim bey.Paylaşım için teşekkürler...

arkadaşlar ikinci resimdeki yosunlaşmadan benim tanktaki kayaların bazılarında ve dalga motorlarının üzerinde oluştu.

acaba sebebi nedir? yada zararlı mıdır? zararlı ise bunlardan kurtulmanın yolu nedir.

yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.

0 tds, düzenli su değişimi, aktif karbon ve fosfat remover ilk yapılması gerekenler. Yosun = nutrient.

Akvaryumunuz hakkında bilgi verirseniz daha detaya girebiliriz.

Red slim alg i cyanodan nasıl ayırırız,hava kabarcıkları sanırım red slimde yok da yeterli bi ayırım değil sanırım;?

refigiumda ve turf filter da benzeri oluşumlar var ama ben cyano gibi düşünmüştüm

Gördüğünüz cyanobacteria. Red slime algler cyanodur.

Dinoflagellates benim kumumda bol miktarda bu yosundan var nasıl kurtulabilirim oluşma sebebi nedir acaba ?

burada konusu geçmiş Doğan bey. sıkıntılı bir durum.

Dün sand eater goby aldım bu sabah kumdaki kahverengi yosundan eser yoktu :)

Akvaryumun düzenini biraz bozuyor kumları kaldırıyor fln ama kahverengi yosundan eser bırakmıyor.

post-352-1299868933,88_thumb.jpg

post-352-1299868947,29_thumb.jpg

Akvaryumlarda çok sık görülüyor ama ne olduğu bilinmiyor. Cyano türüdür. Lyngbya diye adlandırılmıştır. Kötü su şartları ve yüksek akıntıyı sever.

1 person likes this

Bryopsis ten kurtulmak için hangi canlıyı tavsiye edersiniz akv 70*50*45h.

byropsisten kurtulmak için kesinlikle naso veya yellow tang öneriyorum benim tankımda çok vardı naso tangi aldıktan sonra tamamiyle kurtuldum

Teşekkürler Yusuf bey Eren beyde naso demiş naso almak şart oldu :D