BReaTH

Kahverengi Yosun (Diatom)

25 posts in this topic

Kahverengi Yosun (Diatom)

Her tuzlu su akvaryumu bir gün mutlaka kahverengi yosun patlaması yaşar.Kahverengi yosun en çok akvaryumun yeni kurulduğu cycling döneminde veya canlı kaya kürlerken ortaya çıkar..Ancak iyi oturmuş tanklarda da kahverengi yosun ansızın ortaya çıkabilir..

Kahverengi yosun aslında, yosun değil diatom denilen ufak bir hayvandır.Bu hayvan slikon dioksitten oluşan sert bir kabukla kaplıdır.Gördüğünüz kahverengi film ise milyarlarca diatom kabuğunun birleşerek oluşturdukları bir ağdır.Farklı ebat ve şekillerden oluşan dünyadaki en yaygın planktondur..

Kahverengi yosunun genel bilinen sorumlusu sudaki slikattır.Spslerin büyürken kalsiyuma ihtiyaç duyduğu gibi,diatomlar da gelişme için slikata ihtiyaç duyar.Kahverengi yosun oluşumunda bir sürü başka etken olmasına rağmen slikatla ilgili olanları en çok konuşulanlarıdır.

Tuzlu su akvaryumunda slika kum kullanımı genelde diatom sebebi gibi lanse edilmektdir.Ancak bilinenin aksine, silikat slika kumun içinde, aynı camda olduğu gibi kimyasal olarak bağlı şekilde bulunur

Hatta akvaryumlarda kullanılan cam paneller nerdeyse 100% slikattır.Slika kumun diatoma sebep olduğu inancı bir resif efsanesinden ibarettir.

Hemen hemen yeni kurulmuş hertank cycle sürecinde,kahverengi yosun patlaması yaşar.İçinde su ve kumun dışında birşey olmayan tanklarda bile kumun üzerinde diatom görülebilmektedir..Sonra garip birşekilde diatomun yerini yeşil yosun alır.

Cycle sürecinde suyun yüksek çözünmüş karbon ve nitrit,fakat düşük nitrat ve fosfat seviyelerinde olduğu dönemler olur.İşte bu dönem diatom oluşumuna en uygun dönemdir.

Cycle süresince oluşumlarını asgariye indirgemek için ışılar kapatılabilir.Bu fotosentetik canlılar düşük ışıkta gelişemeyecektir..İkincil olarak cycle dönemindeki büyük su değişiklikleri ve yoğun protein skimming gelişimlerini azaltacaktır.

Oturmuş akvaryumlarında kahverengi yosun patlamasına genellikle cyanobakteri de eşlik eder

Bu kesinlikle organik bir sorundur.Karbon kullanımu ve sulu skimming sorun çözümüne yardımcı olacaktır.

Kahverengi yosun patlaması olduğunda mümkün olduğunca büyük kısmını tanktan tahliye(sifonlama vs) etmek yayılmayı önlemek adına önemlidir..Kahverengi yosun bir süre sonra ölüp kendini besleyerek ve tekrar üreyerek, hayatını idam ettirecek forma gelir.

Sudaki fazla iodin de kahverengi yosun oluşumuna neden olur.Lugols solüsyonu kullanmasanız bile,eklediğiniz katkıların etikletlerin baktığınızda bir çoğunun kayda değer miktarlarda iodin içerdiğini görürsünüz.

Nadir durumlarda,aşırı slikat da diatom sebebi olabilir.Eğer bundan şüphelenirseniz,fosfat önleyiciler aynı zamanda slikatı da tutmaktadır.eğer sürekli/düzenli/yeterli fosfat önleyici kullanmaktaysanız büyük olasılıkla sebep bu değildir..Yine de slikat farklı şekillerde tanka girebilir.Şebeke suyu ya da içme suyu en sık görülenidir.Donmuş yemler ise belirgin bir diğeridir.

Düşük fosfat değeri ve düşük örganik yüke rağmen, fazla yüksek nitrat seviyesi de kahverengi yosuna neden olacaktır.PEk kimse bu mekanizma üzerinde düşünmez..Aslında nitrat seviyelerini düşük tutmak kahverengi yosunu önlemenin yanında, tankta beslenilen türlerin olası sağlık sorunlarını önlemek adına da yerinde olacaktır.. kaynak

1 person likes this

teşekkürler çok bilgilendirici olmuş. bir hayvan olduğunu hiç düşünmemiştim.

Tuzlu su akvaryumunda slika kum kullanımı genelde diatom sebebi gibi lanse edilmektdir.Ancak bilinenin aksine, slikat slika kumun içinde, aynı camda olduğu gibi kimyasal olarak bağlı şekilde bulunur

Hatta akvaryumlarda kullanılan cam paneller nerdeyse 100% slikattır.Slika kumun diatoma sebep olduğu inancı bir resif efsanesinden ibarettir.

güzel bilgi ve yazı. elinize sağlık.

Ne hayvanmis bu kahverengi yosun :)

Bu arada camlarda olusan film yosun da ayni familyadan mi gokhan bey?

Kesin bilmemekle birlikte bir kaç oluşumun (bakteri/yosun) film tabakası oluşturduğu şeklinde biliyorum. Sizin için daha detaylı araştıracağım Kerem Bey :P

Kesin bilmemekle birlikte bir kaç oluşumun (bakteri/yosun) film tabakası oluşturduğu şeklinde biliyorum. Sizin için daha detaylı araştıracağım Kerem Bey smile.gif

Çok makbule geçer Gökhan Bey. Şimdiden teşekkür ederim.

selam

nitratı önlemek için önereceğiniz bir ürün isimi varmı ?

selam

nitratı önlemek için önereceğiniz bir ürün isimi varmı ?

bubble king, schuran, deltec, ati, grotech, atb marka ürünler etkilidir...

az yemleme ve refigium mantığında iş yapacak macro algler veya turf alg filter de işe yarar, destek ürünü olarak da seachem in purigen diye bir ürünü var.

Ama en etkili çözüm her zaman sistem kapasitesine uygun oranda balık ve beslemedir.

Kapasiteyi de ağırlıklı olarak, iyi kalitede ve iyi ayarlanmış, düzgün çalışan protein toplayıcı belirler...

bubble king, schuran, deltec, ati, grotech, atb marka ürünler etkilidir...

az yemleme ve refigium mantığında iş yapacak macro algler veya turf alg filter de işe yarar, destek ürünü olarak da seachem in purigen diye bir ürünü var.

Ama en etkili çözüm her zaman sistem kapasitesine uygun oranda balık ve beslemedir.

Kapasiteyi de ağırlıklı olarak, iyi kalitede ve iyi ayarlanmış, düzgün çalışan protein toplayıcı belirler...

Kesinlikle 10lt ye 1 adet ekeceğiniz Red Mangrove bitkisi tavsiye ederim. Ben RO su kullanmıyorum ve Fosfat-Nitrat = yosun-diatom problemim hiç yok Red Mangrove fidancıkları sayesinde, sünger gibi emiyorlar :-)

Şebeke suyunda nitrat ve fosfat çok gözükmez aslında. Daha çok gelebilecek metaller sebebiyle kullanmıyoruz. Koyulacak birkaç mangrove hiç amaçsız olur, dediğiniz gibi 10 ltye 1 tane eklense 1000lt tank için 100 tane eklemek gerek, onun yerine makro algleri bulundurmak daha mantıklı olur.

Şebeke suyunda nitrat ve fosfat çok gözükmez aslında. Daha çok gelebilecek metaller sebebiyle kullanmıyoruz. Koyulacak birkaç mangrove hiç amaçsız olur, dediğiniz gibi 10 ltye 1 tane eklense 1000lt tank için 100 tane eklemek gerek, onun yerine makro algleri bulundurmak daha mantıklı olur.

Merhaba;

Çeşme suyu değil, ben köy suyu kullanıyorum ve hiç mi hiç problemim yok :-) Bizim burası Pendik-Kurtköy, su dağdan geliyor :-)

Macro Alg' ler Caulerpa ve Spagetti alg ama dediğiniz 1000lt tank için bunlardan koca bir çuval dolusu kullanmanız lazım :-) Red Mangrove ise bir fidan, daha sonra doğada ağaç oluyor. Ben Spagetti Alg de kullandım ama kesinlikle Red Mangrove kadar fazla emmiyorlar, emin olabilirsiniz. Red Mangrove üstten yaprak attıkça daha fazla emiyor :-)

Kendi sistemim için basit bir hesap yapsam ;600 lt için 10 ltye 1 taneden 60 tane mangrove eder, tanesi beş lira olsa 300tl olurki bu paraya gayet yeterli bir RO cihazı alınır. İçinde ne olduğunu bilmediğiniz maddeleri de buharlaşan su ile veya su değişimleri ile akvaryuma eklememiş oluruz.

Benim şahsi görüşüm Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Mangrove ancak sistemi destekleyici olabilir. Tek başına ROnun yaptığı işi yapamaz. Suda bulunan istenmeyen her maddeyi uzaklaştıran sihirli bir formül değildir.

Siz belki sadece kolay tür canlılar denediğiniz için başarılı olmuş olabilirsiniz. Çeşme suyu kullanıp mangrove yetiştirip sps dolu bir tankı uzun süre devam ettirebilen birisini ben henüz görmedim. Ama tabi istenmeyen organik maddelerin suda birikmesinin engellenmesi amacıyla refugium gibi yarar sağlayacağı da doğrudur. Ama bunun içinde ayrıca yeterli aydınlatmaya da ihtiyacı vardır.

Bunları neden yazdım derseniz, yeni başlayanlar " Bunlardan alınca ROya gerek yokmuş koy şebeke suyunu oh mis" diye düşünüp, yanlış yönlenmelerine neden olacak düşüncelere kapılmasınlar diyedir :)

Bende şahsen kurtköyde oturuyorum ama bana gelen su ömerli şebeke suyu ayrı bir hatmı cektirdiniz acaba ?

Osman bey 10 tl ye bir adet olarak hesaplamış arkadaş bu rakama 2 adet ro almak mümkün :D

ha birde o kadar mongrove için anatank kadarda refigium alanı lazım olacak :D

Bana da Ömerli den geliyor şebeke suyu, en son 160 civarı tds ölçtüm, eski tesisata sahip bölge ve binalarda bu rakam çok daha yüksek çıkıyor, erikli beklemiş su 65 falandı,erikli yeni açılmış 40 civarı çıkıyor, RO dan çıkan değer 8, (kartuş değişim vakti yaklaştı)...

Kısaca, kötü bir RO cihazı bile şebeke suyla karşılaştırınca en az 20 kat daha temiz su, damacana suyun en iyilerine göre en az 5 kat daha temiz su sağlıyor, kartuşları yeni bir RO cihazı zaten 1/200, 1/50 gibi değerlere geliyor.

Yani şebeke su ile 1 defa su değişimi yapsanız benim 20-30 defada ekleyemediğim gereksiz maddeyi tanka sokacaksınız, 3-5 değişimden sonra artık yapacak çok da bişey kalmıyor, ha ana tank olarak mangrove yetiştirip, yanına bir nano tank yaparsanız belki olur, bilemiyorum...

İşin ticaretini yapıyo arkadaşlar işte. Bu kadar basit. R.o ya gerek yok diyerek kendi malını satma derdinde arkadaş. Dürüstlükle hiç alakası olmayan birisi.

YENİ BAŞLAYAN ARKADAŞLARI LUTFEN YANLIS YONLENDIRMEYELIM ESER BEY.

İşin ticaretini yapıyo arkadaşlar işte. Bu kadar basit. R.o ya gerek yok diyerek kendi malını satma derdinde arkadaş. Dürüstlükle hiç alakası olmayan birisi.

YENİ BAŞLAYAN ARKADAŞLARI LUTFEN YANLIS YONLENDIRMEYELIM ESER BEY.

RED MANGROVE kesinlikte tavsiye etmiyorum.bende 1 hafta önce koydum fakat akvaryumumu felç etti.Birde yapmış olduğum araştırmalarda red magrove tuzlu suda pek sağlıklı görünmüyor.Eğerki tutmaz ise red mangrove lar suya zehir salınımı yapıyor birde parazitlere yumurta yuvası oluyor ve balıklarda ani ölümler başlıyor.

Çeviri için yazmak gerekirse güzel ve faydalı Tecrübesini yazan ve çevirenden Allah razı olsun.

Ro için gerekli bir cihaz ama inanın herkez de benim sattığım Ro havası var biraz araştırıp kendinize uyggun bir Ro edinmek kolayca ulaşılabilir bir yol.

Faydaları kanıtlanmış bir çok sump bitkisi (artık ne çeşitse)var insanlar bunları satıyor hediye ediyor vs.

Benimde herkese tavsiyem gördüğünüz her yazıdan sonra onu hemen havasına kapılıp acilen almayınız sorup soruşturunuz o akvaryumcu bunu dedi bu bunu derseniz emeklerinizde çöp olabilir her akvaryumcu sizin cebinizi düşünür kimisi zarara girmesin bu hobici derken kimisi o cepten nekadar nemalanabilirim hesaplarını düşünür...

red mangrov mudur ne bitkiyse biride bu bitkiye makale yazsa çok makbule geçecek çünkü birilerinin her yaptığı çok müthiş çok doğru olduğunu düşünüp herkese diretmesi denildiği gibi her fırsatta hiç hoş bir davranış değil.

Yeri değil ama ilanlar kısmına 10 ilan vermek yerine bir arkadaşımızın yaptığı gibi(ilanını taktir ediyorum ve sık sık takip ediyorum metehan arkadaşımızı...)100 ürün bir ilan ve onbinli rakamlarda sayaç'a ulaşmış ilanlar bu forum yada başka forum fark etmez hoş oluyor...

Son olarakÇeviri için Teşekkkürler kimseye cevap hakkı doğması için yazılmadı.

SAYGI SEVGİ DOLU HOBİLER...