erkul

Dinoflagellates, Diatoms Ve Cyano Üzerinde Dinoxal Qfi Etkisi

60 posts in this topic

herkeze selamlar tankımda ciddi Dinoflagellates, diatoms ve cyano var ama spslerim hayatından memnun ama ben akvaryumdan memnun deilim yarından itibaren Dinoxal qfi ürünü kullanıcam daha önceden kullanan var mı %100 cyno+hava kabarcığını kesiyor mu?

Üzüldüm umarım çabucak ve kayıpsız atlatırsın Erkul kardeşim.Bu bahsettiğin ilaç kullanımından biçareyim maalesef yanlız tedavide c vitamini kullanıldığını ve diğer canlılara zarar vermeden kurtulunabildiğini sanki forumlarda okumuştum.Belkide bu forum bile olabilir araştır istersen bir.

Bu forumda Ankaradan Mehmet bey kullanmış dinoxal olarak artırırsan çıkıyor. Mehmet bey dinoxalin dinoflagettes e bir etkisini görmemiş ama cyano yu yok ettiğini belirtiyor. Ben dinodan kalkwasser ile bir haftada kurtuldum. Yazdığım konunun linkini bulup eklerim. Çok korkacağın bir durum yok her gece 2 tl kalkwasser tanka girersen bir haftada dino kalmıyor

Erkul Bey,

İstanbul Şubeden Gökhan Bey ile görüşürseniz ürünün nasıl etkili olduğunu ve nasıl kullanılacağını çok iyi biliyor.

Aşağıdaki konuda Mehmet bey üründen memnun kalmadığını belirtiyor. Kullanmak size kalmış.

Bu da benim konum.

gökhan abi ile görüşmem sonucunda qfi kullanmayı karar kıldık 6 gün boyunca resimli olarka sonuçları yazmayı düşünüyorum

qfi dinoya karşı değilmiydi sadece, benimde cyano problemim var, ön kumda cyano oluşuyor.

tamer 6 gun isik acmiormusum 6 gunluk kur bakalim mercanlar ne olcak

valla benide hobiden soğuttu. karbon kaynağını kestim. ortada fazladan karbon yok, fosfat nitrat dengede,akıntı sağlam. T5 in altında oluşuyor, oda kaliteli sayılır.(ATI) e ne derdin var diyorum, ama bulamıyorum. bu arada mercanların maşallahı var, gıcık olanbi bernvarım cyanocuğa. şeytan diyor bas Macrol u ama ondan sonra uğraş dur dengeye yeniden getirene kadar.

bu arada MP40 larım varken böyle bir derdim yoktu alakası varmı bilmiyorum. şu an 2x6095 1x6055 ve 1 wave box var

akintiyi dipledim 6065 6100 mp 40 ve wave boxla sona dayadim simdiden cynolar ucusmaya basladi bakalim qfi 6 gunde bitircek mi cynoyu. 2 ay bekledim gecmedi cok cogaldi kullanmak zorunda kaldim artik..islla mercanlar 6 gun dayanir

cyano sorununda en etkili çözüm, kumun tamamını veya bir miktarını değiştirmek oluyor. bir kenarda dursun, sorun yaşayanlar deneyebilir..

cyano sorununda en etkili çözüm, kumun tamamını veya bir miktarını değiştirmek oluyor. bir kenarda dursun, sorun yaşayanlar deneyebilir..

+1

geçen hafta sonu böyle bir müdehale yaptım, üstten ince bir katman kumu cyano ile birlikte sifonlayıp attım, 10 gün olmuştur herhalde cyano yok :)

valla benide hobiden soğuttu. karbon kaynağını kestim. ortada fazladan karbon yok, fosfat nitrat dengede,akıntı sağlam. T5 in altında oluşuyor, oda kaliteli sayılır.(ATI) e ne derdin var diyorum, ama bulamıyorum. bu arada mercanların maşallahı var, gıcık olanbi bernvarım cyanocuğa. şeytan diyor bas Macrol u ama ondan sonra uğraş dur dengeye yeniden getirene kadar.

sebep ro da çıkabiliyor, süresi dolmuş t5 lamba da...ro da silikat reçine eskiyince geri saldığını söyleyenler var, yani düzenli reçine değiştirmeyecekseniz hiç reçine koymayın, membran çıkışı tanka verin daha iyi görüşü var...yoksa topladığını daha hızlıca geri salabiliyor...

t5 de ise tüpteki fosforlu boya eskiyince katodların yaydığı uv daha baskın hale gelip bilhassa t5 lerin diplerine denk gelen yerlerde cyano oluşturuyor diye bir görüş de vardı geçmişte açılmış cyano konularında...

bendeki sebep kum çıktı mesela...

zaten kumdan okadar pişmanım ki 7 senedir bu hobbydeyim ilk defa böle bir durum yaşıorum acemeliğimde bile yaşamadım.geçmezse atıcam kumu yavaş yavaş

Aslında t5lerim 8-9 aylık oldu Burak bey, cimrilik yapmayıp değiştireyim. Giesseman alıcam bu sefer

Konuda t5 tüpleri ve cyano ilişkisinin mantığa dayanmadığını yazmıştım. Sebep her zaman nutrienttir. Nutrientin en kolay atılımı da kum ile olur.

kumla ilgili pişmanlığın sebebi nedir?

1 person likes this

esas kumda sorun yok gibi gelior bana ama seramik kaya ile tank kurulcaksa kesinlikle canlı kum olmalı..çünkü aynı kum ile abim kurdu sadece bu sorunu 1 ay yaşadı şuan cok iyi akvaryumu