erkul

Dinoflagellates, Diatoms Ve Cyano Üzerinde Dinoxal Qfi Etkisi

60 posts in this topic

Abi naptın ya böyle berbat

anlatıorum inanmıolar senin gibi pro nası bu duruma düşer :) diyolar.bu akvaryum işinde herşey beklenir süprizlerle dolu bi kalkarsın naso koltuğun üzerinde oturuor zıplamış :) olabilir hiç şaşırmamak lazım :)

2 people like this

anlatıorum inanmıolar senin gibi pro nası bu duruma düşer :) diyolar.bu akvaryum işinde herşey beklenir süprizlerle dolu bi kalkarsın naso koltuğun üzerinde oturuor zıplamış :) olabilir hiç şaşırmamak lazım :)

Eğer o Naso senınkısı ise şaşırmamak gerek yaparmı yapar ;-D

Erkul akvaryumda dino olduğundan emin misin? Sadece cyano var gibi geldi bana dino mercanların özellikle seriataporaların üzerinde olur. Tankta sadece cyano var gibi geldi.

cyno +kabarcık var ve kayalarada atlamaya başladı zaten bakteri + biopellet kullanınca azdı şuan dinoxal 2.kez verdim bir kere daha verip yarın sabah ışıkları acıp 1 saaat gözlemleme yapıcam kabarcıklar ışıklar acıldığında tekrar meydana cıkarsa nitrat ve fosfatı biraz yükseltip fazla olan baketirinin azalmasını sağlıcam bu arada khı 10 na cıkardım bakalım belki oda azaltmaya başlar

Bioptim Bakteri degil ,sorun olan doz aşımı yapılmış olan bakteri besini (karbonlu bileşikler). Nitrat veya fosfattan birisi sıfırken fazladan bakteri besini girilince sorun oluyor. Bu tarz durumlarda çözüm ilaç kullanımı değildir. İlaç gecçici çözümdür. Asıl yapılması gereken tüm bakteri besini türevlerini bir süre girmeyip, zamanla suda fazladan bulunan bakteri besinlerini tükettirmektir. Bu süre de sistemde oluşan veya sisteme giren nitrat fosfat miktarına bağlı olarak değişir.

1 person likes this

Bioptim Bakteri degil ,sorun olan doz aşımı yapılmış olan bakteri besini (karbonlu bileşikler). Nitrat veya fosfattan birisi sıfırken fazladan bakteri besini girilince sorun oluyor. Bu tarz durumlarda çözüm ilaç kullanımı değildir. İlaç gecçici çözümdür. Asıl yapılması gereken tüm bakteri besini türevlerini bir süre girmeyip, zamanla suda fazladan bulunan bakteri besinlerini tükettirmektir. Bu süre de sistemde oluşan veya sisteme giren nitrat fosfat miktarına bağlı olarak değişir.

+1

böyle fazladan girilmiş atıl karbon kaynağı varsa cyano sebebi olması muhtemel, su değişimi ve aktif karbon kullanımı yükü ahfifletebilir, hatta değişim sırasında kumun üzerinden ince bir katman çekilirse daha hızlı sonuç alınır...

Benim gözlemlediğim kadarı ile ortamda atıl karbon kaynağı aşırı çoğaldıgında dino coşuyor. Daha makul düzeylerdeyken ama yinede fazlayken iki durum var biraz nitrat da fazla ama fosfat düşükse bordo cyano oluşuyor. Tam tersi nitrat düşük biraz fosfat varsa fosforik yeşil cyano oluşuyor .Tabi bunlar benim kendi gözlemlerim. Değişik akıntı ve ışık koşullarıda farklı sorunları tetikleyebilir.

Osman yazdıklarına ek olarak dinonun coşmasına ph düşmesi de sebep oluyor.

nitrat ve fosfatı biraz yükseltip fazla olan baketirinin azalmasını sağlıcam

Nitrat, fosfat artarsa bakteri de artar. Bir alternatif de: Cyano eğer sabrınız var ise bekleyebilirseniz kendiliğinden tavan yapıp, suyu temizleyip kaybolur. Bu birkaç ay sürebilir.

Ersu Bey arkadaş bakteri değil bakteri besini demek istemiş

1 person likes this

arkadaslar suan kumun uzerinde %70 gecti.suyun berakligi cok artmis gibi 3. kuru bu gece kullanicamyarin bi saat isik acip incelemede bulunucam. resimleri paylasicam...

%100 geçti gibi herşey normale döndü ama 4 gün ışıksız ortam biraaz sert mercanların renklerini etkiledi

Dinoxal mı, 4 gün ışıksızlık mı :) Işıklar yandıktan sonra umalım geri dönmesin.

dinoxal kullandım 4 gün 2 gündür günde 11 saat yanıor ışıklar şuan bir oluşum yok :) olursa birdaha kırar atarım bu akvaryumu 7 ay oldu kuralı bi oturtamadık yaw :)

mukemmel müdürüm :D

Erkul geçmiş olsun. Umarım tekrar hortlamaz.

saol kadir abi getir şu ithalaatları artık yaw

Geçmiş olsun erkul.

saol tanerim birilerine yol gösterdiysem ne mutlu bana

bence bu baslık sabitlenmeli ve bu tip sorunlarla karsılasanların sürekli yeni konu acarak dertlerini anlatmak yerine tek bir baslık adı altında tecrübeler daha hızlı paylasılmıs olabilir. Tabi bu benim sahsi görüşüm Yönetim ne derse odur :o)

1 person likes this

Erkul Bey,

İstanbul Şubeden Gökhan Bey ile görüşürseniz ürünün nasıl etkili olduğunu ve nasıl kullanılacağını çok iyi biliyor.

+1

Başına dino gelmiş biri olarak, doğru artırılmayan ro su veya ro suz su eklemelerinden tanka giren veya dinolu tanktan alınan balık Kaya veya mercandan bulaşmış olabileceğini düşünüyorum

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Tankımda dino yoktu. Geziparkı olayları sırasında eve sadece 3-4 saatliğine gelip gidiyordum, akvaryuma hiç bakmadım. O sırada kısmet, dönüş motoru spagetti alg. ve parçaları ile tıkanmış.. dalga motorlarıda öyle.. akvaryumu yosun başmıştı..

Durumu farkedince biraz abartarak reeflowers bacteria feeder kullandım.. yosunlar çok azaldı ama dino patladı.

Dino heryeri sardı... heryer dino - heryer direniş...bazen perculanın yüzgeçlerinde bile görüyorum :] şu anda bir canlı kaybım olmadı.. yıllık iznime gidiyorum, döndüğümde kalkwasser deneyeceğimdir.